Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Neo-soula skaņu ceļojums ar džeza ietekmi


Aleksandra Line

Dzīve, kas iet pa riņķi. Elīza Ašmane jeb EZIA prezentē debijas albumu «Cycles»

Evilena Protektore

Pēdējā marta dienā mākslas centrā «Digital Art House» klātienē pulcējās daudzi jo daudzi Latvijas mūzikas mīļi, jo dziedātāja Elīza Ašmane ar skatuves vārdu EZIA prezentēja savu debijas albumu «Cycles» («Cikli»), pie kura strādājusi kopā ar komponistu un producentu Reini Ašmani. Kā saka pati māksliniece, albums vēsta par cikliem, kuriem cilvēks iet cauri ikdienā un dzīves laikā, un kompozīcijas runā par mīlestību, šķiršanos, sevis meklējumiem un sapņu realizēšanu.

2018. gadā jau tikos runāt ar Elīzu, Rīgas Doma kora skolas džeza nodaļas absolventi un tolaik vēl džeza un modernās mūzikas nodaļas studenti Ņujorkas «The New School of Jazz», ko viņa absolvēja pagājušogad. Tolaik vokāliste stāstīja, cik ļoti viņu iedvesmo džezs, taču debijas albumu džezs ir tikai ietekmējis — mākslinieki paši saka, ka gala rezultātāā skan neo-souls, souls, R&B un citu žanru mūzika.

Evilena Protektore

Uz skatuves kopā ar Elīzu bija taustiņinstrumentālists Edgars Jass, basists Daniēls Pelcis un bundzinieks Reinis Ašmanis — pieticīgs mūziķu sastāvs nozīmēja nedaudz tīrāku skaņu, kas bija diezgan svarīgi notikuma vietai. Neesmu droša, ka «Digital Art House» ir īstā vieta dzīvās mūzikas koncertiem, vai arī šī bija apskaņošanas vaina, bet, ja albums ir vokālistes debija, gribētos dzirdēt viņas balsi dzidrāku, nerunājot par mūziķu sniegumu. Jāsaka gan, ka abiem diviem nebija ne vainas muzikālajā ziņā.

Klausītājiem bija iespēja līdzās koncertam baudīt arī video projekcijas, kas atmosfērīgi savijās kopā ar katru albuma kompozīciju, piešķirot tām papildus krāsas. Publika bija sanākusi ļoti muzikāla — no pavisam jaunajiem nozares cilvēkiem un Elīzas līdzgaitniekiem līdz pieredzējušajiem džezmeņiem, kuri baudīja vakaru. Koncerta gaita muzikāli atbalsoja albuma nosaukumu — mūzika bija līgana un plūstoša, šķietami riņķojot apkārt, it kā lokos, apļos vai ciklos. Izņemot pēdējo «encore» kompozīciju, kas lika zālei kustēties taktī un dejot līdzi, bet visu pārējo es labprāt klausītos, ērti iekārtojoties krēslā ar vīna glāzi rokā. Iespējams, līdztekus radošām sarunām, un projekcijas varētu atstāt fonā. Bet ļāvu par albuma ideju runāt pašiem māksliniekiem — Elīzai un Reinim Ašmaņiem.

Evilena Protektore

Elīza Ašmane:

Vienā brīdī jutu, ka neeju uz priekšu ar savu mūziku. Tad apsēdos, atlasīju dziesmas, kas savilkās kopā kā viens konceptuāls projekts, un sapratu, ka ir jāstrādā pie tā, lai es tās pabeigtu. Šim darbam ir jāvelta laiks un enerģija — paldies dievam, man ir brīnišķīgs partneris Reinis, ar ko mēs spējam lieliski sastrādāties. Šis albums ir tas, kā es caur savu latvisko skatpunktu uztveru visu, kas notiek Amerikā. Man ļoti patīk arī sekot līdzi visam, kas notiek Latvijas mūzikas pasaulē — galvenais, lai cilvēki atver savu prātu, ļaujas, eksperimentē un meklē sevi, jo nekas nav nepareizi. Ar šo albumu es gribētu pateikt cilvēkiem, ka viss būs kārtībā. Mēs skrienam, esam priecīgi un bēdīgi, dzīvei ir kāpumi un kritumi, bet tāpat kustamies uz priekšu.

Evilena Protektore

Reinis Ašmanis:

Darbs pie šī albuma daudz mums deva — šis ir bijis ceļojums, sadarbojāmies arī ar daudziem cilvēkiem no Ņujorkas. Lielākais izaicinājums bija pabeigt albumu līdz galam — mums sākumā bija kādi divdesmit vai trīsdesmit skaņdarbi. Šis ir ļoti patīkams sākums projektam — jau aizsāktas sarunas par jaunajiem izaicinājumiem, jaunām sadarbībām, ir uzsākta video filmēšana. Ļoti pacilājoša sajūta. Kopā ar EZIA tagad esam uz viena viļņa un izmantosim šo momentu, lai ietu tālāk. Dzīve iet pa cikliem — tas ir albuma galvenais vēstījums. Dzīve ir cikls, ceļojums iet pa riņķi, un tu ātrāk vai vēlāk atgriezīsies tajā pašā punktā, kur esi sācis.

Pilna foto galerija no pasākuma pieejama JAZZin.lv žurnāla Flickr lapā: EZIA album presentation