Ģimene, kas runā vienā mūzikas valodā
Iepazīstam kaimiņus! Saruna ar igauņu mūziķiem Mai Leizs un Joel Remmel
Ar džeza mūzikas komponistiem — basģitāristi Maiju Leasu (Mai Leizs) un pianistu Joelu Remmelu (Joel Remmel) — iepazināmies festivālā «Jazzkaar‘19», kurā abi uzstājās, prezentējot savus jaunos albumus.
«Jazzkaar» festivāla laikā Igaunijas džeza mūziķu saime ir dzirdama gan uz skatuves, gan arī aktīvi iesaistās organizatoriskos darbos. Joels kavē mūsu sarunāto tikšanās laiku, jo pilda svarīgu uzdevumu — no lidostas ved Marku Džulianu. Savukārt Maija nevar daudz gaidīt Joela ierašanos, jo viņai drīz jāsteidzas uz skaņas pārbaudi pirms koncerta. Tāpēc nolemjam interviju dalīt trīs daļās — es aprunājos ar katru mūziķi atsevišķi un arī ar abiem kopā. Turklāt, lai padarītu rakstu interesantāku arī tiem džeza mīļotājiem, kas nelasa latviski, un radītu dzīvāku klātbūtnes sajūtu — Maijas un Joela saruna būs noklausāma audio formātā angļu valodā.
Sapnis par Ameriku
Maija Leasa šobrīd dzīvo ASV, Losandželosā. Jautāta, vai Losandželosa patiesām ir sapņa piepildījums, mūziķe atbild — tas atkarīgs no katra sapņiem. Protams, pilsēta ir mūzikas industrijas epicentrs, taču mieru un klusumu tur neatrast — pārāk ilgu laiku sanāk nīkt satiksmes sastrēgumu rindās. Maija ir dzimusi Igaunijas salā Kuresārē. Maģistra grādu ieguvusi Zviedrijas «Royal Colege of Music», un ceļš, kā attīstījās viņas muzikālā karjera, patiešām līdzinās pasakai, lai gan ir izstāstāms vienā teikumā. Maiju, spēlējot Stokholmā uz ielas, pamanīja ģitārists Gregs Leass (Greg Leizs, spēlējis kopā ar Ēriku Kleptonu, Brūsu Springstīnu, Džeksonu Braunu, Džoniju Mičelu) un tālāk viens aizveda pie otra — lietas sakārtojās kā pa diedziņu. Šobrīd, ja Maija nespēlē ar savu grupu «MaiGoup», tad visdrīzāk viņa brauc tūrē ar Deivu Krosbiju (Dave Crosby) cauri ASV. «Galu galā viss smagais, treniņos ieguldītais darbs atmaksājās,» saka Maija.
«Cilvēkiem būtu jāpārkāpj pāri savai vajadzībai pēc konkurēšanas. Mēs neesam sāncenši, mēs esam mūziķu ģimene, kas runā vienā valodā. Mums vienam otrs jāciena, jāmīl un jāatbalsta, jo tas ir skaisti un tā izpaužas patiesais spēks. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka otra mūziķa veiksme nav traucēklis manējai — veiksmes pīrāgs ir pietiekoši liels, mums katram pietiks pa gabaliņam!» uzskata Maija. Mūziķe piekrīt, ka Eiropā konkurences sajūta starp mūziķiem ir jūtamāka, kamēr, pārceļoties uz ASV, mūziķe ir izjutusi lielu atbalstu savai mūzikai un cilvēcisku pretimnākšanu. «Kā mūziķis tu nekad nebūsi gatavs. Iespējams, kādi mūziķi ar lielu ego domā, ka ir izcili, bet pārsvarā mūziķi, kurus tiešām var uzskatīt par leģendām, vienmēr redz iespēju tālākai attīstībai,» pārdomās dalās Maija.
Ņemot vērā, ka mūziķe nu jau ir iepazinusi dažādas kultūras un pasaules uztveres mūziķu starpā, aizrunājamies par piederības sajūtu, ko nereti palīdz apzināties tieši savas tautas mantojuma, folkloras izpēte.
«Domāju, ka sajust saikni ar savām saknēm, ir ļoti svarīgi — cienīt savu izcelsmi un būt par to lepnam, jo galu galā tas ir padarījis mūs par tiem cilvēkiem, kādi mēs esam tagad. Kas attiecas uz mūziku, varu izteikties par igauņu un zviedru džezu, kur tradicionālā mūzika un folklora tiek iekļauta mūsdienu džeza mūzikā. Un arī ASV tas kļūst arvien aktuālāk, lai gan — kādas īsti ir amerikāņu saknes? Ja domājam par Amerikas vēsturi, to veidojuši imigranti ar Eiropas saknēm. Mēs visi savā mūzikā atsaucamies uz izcelsmi, saknēm, manuprāt, tas ir aktuāli visu tautību mūziķiem, tajā skaitā man. Jo ilgāk es esmu prom no Igaunijas, jo vairāk man Igaunijas pietrūkst un es izprotu, cik dziļas ir manas izcelsmes saknes,» saka Maija, kas savas grupas «MaiGroup» ietvaros rada mūziku, ko varētu kategorizēt kā džeza fusion. Savā jaunākajā, trešajā albumā «Metamorphosis» viņa izspēlē savas transformācijas — gan muzikālās, gan cilvēciskās.
Draudzība kā pievienotā vērtība mūzikai
Festivāla «Jazzkaar» ietvaros ceturto albumu «Sharp» prezentēja pianista Joela Rimmela trio. Sarunas laikā mūziķis joprojām ir prezentācijas koncerta saviļņojumā, taču piebilst arī to, ka koncertdarbība jāplāno īpaši rūpīgi. “Trio ir populārs grupas formāts, kas koncertēšanu nepadara vieglu, bet es cenšos būt pēc iespējas patiesāks savā mūzikā. Līdz šim tas ir izdevies — pietiekami daudz cilvēku mūs vēlas dzirdēt, un tas dod dzinuli turpināt radīt jaunu mūziku un uzstāties. Svarīgi starp koncertiem ievērot laika atstatumu, šādi saglabājot klausītāju interesi,” saka Joels Remmels, kurš nepārprotami vēlētos spēlēt daudz vairāk savu koncertu. «Es novērtēju mirkli, jo patiesībā tas ir liels notikums, ka cilvēki ir atnākuši uz koncertu, nopirkuši biļeti. Esmu par to ļoti pateicīgs» pauž Remmels.
Saku, ka viņam jāveido starptautisks sastāvs un tad jādeleģē katram dalībniekam savā valstī noorganizēt konkrētu skaitu koncertu. Uz to Joels atbild: «Ir jāpaiet laikam, kamēr pierodu pie jauna grupas dalībnieka. Protams, džemsesijās spēlēt ar jauniem mūziķiem ir viena lieta — tas ir vienmēr ļoti patīkami, bet veidot jaunu grupu — tur saskarsme prasa laiku. Lai gan, šajā jautājumā ir zināms progress — šobrīd esmu uzsācis sadarbību ar somu mūziķiem.» Veidojot grupas sastāvu, mūziķim svarīgs kritērijs ir savstarpējās attiecības un draudzība, kā veidojas enerģija, kas mūzikai ļauj izskanēt daudz labāk. Likumsakarīgi ir tas, ka Remmela trio sastāvā basu spēlē viņa brālis Heiko Remmels (Heikko Remmel), bet bundzinieks ir Ramuels Tafenaus (Ramuel Tafenau). Remmels spēlē arī šobrīd aktuālās igauņu dziedātājas Anna Kanēlina (Anna Kaneelina) grupas sastāvā.
Kad satiekas skolasbiedri
Kad beidzot esmu sagaidījusi abus mūziķus, sēžot viens otram blakus uz dīvāna, uzzinu, ka Joels ir spēlējis Maijas beigšanas eksāmenā. Maija liek nodot sveicienu Joela vectēvam un saka, ka viņam ir skaista ģimene. Joels labprāt pieņem šo komplimentu. Izrādās, viņš nāk no talantīgas mūziķu dzimtas, kamēr Maija savā ģimenē ir vienīgā profesionālā mūziķe. Interesanti ir arī tas, ka Joels ir bijis profesionāls futbolists, bet tagad šī nodarbe ir kļuvusi par viņa hobiju, savukārt Maijai patīk zīmēšana, gleznošana un fotografēšana. Vai hobiju dotās prasmes kādā veidā palīdz būt labākam mūziķim? Joels atbild, ka no futbola var aizgūt darba ētiku: “Mūzikā un sportā ar talantu vien nepietiek. Būs jāiegulda arī smags darbs. Futbolā uzreiz var redzēt, kad neesi trenējies vairākas nedēļas — tava izturība dramatiski mazinās. Tas pats attiecas uz mūziku.” Maijai viņas radošie hobiji ir mācījuši pacietību — sākumā bija jāinvestē daudzas stundas, kamēr iecere par naksnīgās debess notveršanu fotogrāfijā tika realizēta, kā tas bija iecerēts.