Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Čudars aicina klausītājus paņemt savu laiku


Ēriks Miezis

Čudars, Ozols un Arutjunjans ieskaņojuši kompozīcijas no sava vēsturiski apbalvotā «M/Darbnīcas» koncerta

Ilggadējā domubiedru trijotne — Matīss Čudars, Edvīns Ozols un Ivars Arutjunjans — ar izdevniecības «Jersika Records» un producenta Mareka Amerika starpniecību klausītāju vērtējumam un baudījumam piedāvā skaņuplati «Take Your Time».

Matīss Čudars, nu jau vairāku gadu garumā apliecinājis sevi kā prasmīgu un mākslinieciski spilgtu ģitāras virtuozu, spējis kāpt arī līmeni augstāk un studēt kompozīciju ASV, Jeila Universitātē. Pēc studijām mūziķis turpina lielāko daļu laika pavadīt pāri okeānam, darbojoties dažādos projektos. Saikne ar dzimteni gan nevienā brīdī netiek pārrauta, un Čudaru ar lielāku vai mazāku regularitāti redzam arī šeit, Latvijā.

Albuma nosaukums «Take Your Time» klausītāju aicina uz apzināšanos, ka lietas dzīvē prasa laiku. Dažkārt ne viss notiek ātri un uzreiz. Nosaukums atspoguļo arī skaņdarbu tapšanas pakāpenisko gaitu. Paši mūziķi stāsta, ka skaņdarbi tapuši ilgākā laika posmā, regulāri tiekoties muzicēšanas sesijās vairāku gadu garumā. Čudars atzīst — dažas no melodijām galvā maisījušās pat desmit gadu, līdz tās ieguva pašreizējo veidolu un kļuva piemērotas ieskaņošanai platē.

Mūzikas materiāls nepilnu 40 minūšu apjomā ieskaņots trīs dienu garā ierakstu sesijā 2022. gada jūlijā, skaņu inženiera Kriša Veismaņa uzraudzībā. Nav iespējams bez ievērības atstāt faktu, ka īsi pirms tam mūziķu trijotne aizvadīja koncertu kultūrtelpā «M/Darbnīca», kas vēlāk ieguva Lielo mūzikas balvu nominācijā «Gada koncerts», tādējādi atstājot paliekošu zīmogu Latvijas mūzikas vēsturē kā pirmajam ar džeza mūziku saistītajam projektam, kas pagodināts ar apbalvojumu šajā kategorijā.

Šajā ierakstā Matīss kopā ar domubiedriem atgriežas pie saknēm, mūzikas izteiksmes līdzekļu lietojumā atsaucot atmiņā to, kas bijis aktuāls pašiem, uzsākot mūziķu gaitas — rokmūziku, blūzu, kā arī tautas melodiju ietekmes. Atmiņā nāk Čudara saspēle ar Jāni Runģi un Arti Orubu ansamblī «Spāre». Salīdzinājumā ar iepriekš tapušo materiālu (kopā ar saksofonistu Kārli Auziņu), Čudars paiet malā no matemātiskas un emocionāli vēsas kompozīcijas valodas, no jauna atklājot sevī sen aizmirstu sākumpunktu. Šoreiz jau ar nobriedušāku skatījumu.

Kā jau džezam raksturīgi, mūzikas valodā varam saklausīt visdažādākās ietekmes — no amerikāniska kantrī un «bluegrass» līdz pat eksotiskām ritma modulācijām. Sirdi silda mākslinieku spēja mūzikas audumā ievīt arī latviskas stīgas. Kompozīciju autors netieši norāda uz mūzikas tuvību dabai, gaišumam, mieram, vienkāršībai. Šo aspektu pasvītro albuma vāku rotājošā fotogrāfija, kuras autors ir Jānis Deinats.

«Bēniņu ēniņā» iesākas ar rečitējošu, stāstošu solista kadenci ģitāras izpildījumā. Brīvā tempā, bez strikta ritmiska pulsa — abu pārējo ansambļa dalībnieku pienesums ir pakārtots atbilstoši Matīsa paustajām muzikālajām domām. Starp «slow-rock» un svinga estētiku balansējošs grūvs parādās tikai nākamajā formas posmā. Relaksēti un blūzīgi, it kā iesildoties un sagatavojot klausītāju turpmākajiem piedzīvojumiem, izskan skaņdarba vidusposms, pēc kura seko reprīze — sākumā izskanējušā materiāla atkārtojums.

«Medus Bausku» caurvij ritmiski pulsējošs, vienkāršas uzbūves pavadījums Arutjunjana izpildījumā. Ar specifisku spēles manieri un intonācijām Čudars panāk bandžo (ģitārai radniecīgam instrumentam) līdzīgu skanējumu. Pozitīva satraukuma un aizrautīga prieka klātbūtni melodijā nodrošina ik pa brīdim esošie līdiskās skaņkārtas fragmenti. Šo, kā arī kompozīciju «Take Your Time», var saukt par klausītājam visvieglāk uztveramajiem skaņdarbiem. Albuma titulskaņdarbu gribas raksturot kā «dziesmu bez vārdiem», jo to veidojošais melodijas zīmējums ir ļoti piemērots un ērts dziedāšanai līdzi. Bass un bungas šeit pilda izteikti pavadošu funkciju, nevienu brīdi nenokļūstot priekšplānā.

Salīdzinoši viegli klausāms ir arī bezrūpīgi rotaļīgais «Blu». Jau no paša sākuma pamanāmas apzināti izkausētas un miglaini notušētas žanru robežas, kas noteikti rada galvassāpes klausītājiem, kuriem patīk lietas kategorizēt un salikt visu pa plauktiņiem. Uz pāris sekundēm nostabilizējoties diezgan taisnai ritma tekstūrai, pēc brīža nonākam jau gandrīz svingojošam maršam (Ņūorleānas «2nd line») raksturīgā pulsācijā. Vienubrīd mūzikas audums ir ļoti blīvs, bet, aci nepamirkšķinot, tas kļūst jau stipri caurspīdīgāks.

Ne visu skaņdarbu nosaukumi dod informāciju par kādu konkrētu stāstu. Tie var būt arī abstraktāki, vai arī gluži vienkārši apzīmē kādu elementu no skaņdarba uzbūves. Šajā albumā tādi ir divi — «7 Blues» un «15», kas norāda uz skaņdarbos lietotajiem takstmēriem. Šos abus varētu uzskatīt par visdžezīgākajiem skaņdarbiem no tāda viedokļa, ka tie funkcionē vairāk kā spēles laukums mūziķu savstarpējām rotaļām, pārāk daudz nedomājot par kāda specifiska tēla vai noskaņas ilustrēšanu.

Hronometrāžas ziņā garākais no skaņdarbiem «Wawa» iesākas ar ļoti klusu, caurspīdīgu un ambientu atmosfēru raisošu skaņu ainavu. Taustoties un meklējot, klausītājam jāatrod kāds pieturas punkts, kas ļautu nojaust, ko mūziķi tajā brīdī veido. Pēc nepilnām trijām minūtēm tiek ieviesta skaidrība — mūzika iegūst ritmisku struktūru, ko veido maza apjoma segmenti divu vai triju astotdaļu apjomā. Īso un garo motīvu neregulārā maiņa rada asociācijas ar eksotisku tautu mūzikai raksturīgiem deju ritmiem.

Liriskākas un apcerīgas noskaņas rada skaņdarbi «Veni Vidi Vici» un «Miers», kas rezultātā lieliski izbalansē albuma kopējo sajūtu gammu. Pirmajam esot tempa ziņā kustīgākam, bet otram — lēnai balādei, mūziķi parāda, kā iespējams radīt līdzīgas nokrāsas, izmantojot atšķirīgus izteiksmes līdzekļus.

«Take Your Time» ir patiesi veiksmīgs ieskaņojums, kurā trio mūziķi kārtējo reizi pierāda savu meistarību no visdažādākajiem aspektiem — gan no instrumenta spēles, gan arī kompozīcijas un improvizācijas puses. Priecē Matīsa Čudara izkoptās kompozīcijas prasmes un niansētā harmoniskā valoda, kas neatpaliek no leģendārā britu ģitārista Alana Holdsvorta vai mūsdienu ģitārmūzikas zvaigznes Džuliana Lāža. Kopā ar pieredzes bagātajiem kolēģiem Edvīnu Ozolu un Ivaru Arutjunjanu veidots pārliecinošs un saturīgs augstas klases muzikālais vēstījums.