Šķiuņa džezs 2023. Sajusties gaidītiem
Atskats uz piekto džeza festivālu Lūznavas muižā

Augusta beigās Latgalē, Lūznavas muižā, norisinājās jau piektais Baltijas džeza festivāls «Šķiuņa džezs», kas pulcēja mūziķus, pasniedzējus un vairāk nekā piecdesmit meistarklašu apmeklētājus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Ukrainas. Ideja par festivālu sākās 2018. gadā, kad Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā tika izveidota Džeza mūzikas nodaļa — gan tās izveidošanas, gan arī festivāla idejas virzītājspēks bija mūsu draugs, džeza kontrabasists Toms Lipskis. Un, kamēr Toms nu jau (cerams) noskatās uz mums no citām dimensijām, JAZZin.lv komanda devās izpētīt, kā Latgales reģions turpina viņa iesākto tradīciju.
Festivālu «Škiuņa džezs» rīko Lūznavas muižas komanda, bet festivāla māksliniecisko vadību pārņēma trombonists Lauris Amantovs. Meistarklašu pasniedzēju vidū šogad — uz muižu sabraukušie Indriķis Veitners (pūšamie instrumenti, ansamblis, improvizācija / Latvija), Rūta Dūduma-Ķirse (vokāls, ansamblis, improvizācija / Latvija), Pranas Kentra (ģitāra, ritmika, ansamblis, improvizācija / Lietuva), Dmitrijs Golovanovs (taustiņinstrumenti, ansamblis, improvizācija / Lietuva), Veronika Čiči (vokāls, ansamblis, improvizācija / Lietuva), Jurijs Natsvlišvili (bass, ansamblis, improvizācija / Ukraina) un Aivars Vasiljevs (sitamie instrumenti, ansamblis, improvizācija / Igaunija). Vakaros — koncerti ar klausītāju klātbūtni un džema sesijas: viss kā pienākas kārtīgam džeza festivālam.
«Škiuņa džezs» festivālu atklāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentu ansamblis «Four Collective», bet festivāla turpinājumā 25. augustā koncertēja «Modal Jazz» ansamblis (Latvija) un «Veronika Chi Chi quintet» (Lietuva), 26. augustā uzstājās «Vilnius JJAZZ Ensemble» (Lietuva), «Aivar Vassiljev band» (Igaunija), un festivāla noslēgumā noskanēja tradicionālā Rēzeknes bigbenda un solistu, «Škiuņa džezs» pasniedzēju, īpaši festivālam gatavotā koncertprogramma. «Festivāla «Škiuņa džezs» meistarklases ir lieliska iespēja Baltijas valstu mūzikas skolu un augstskolu studentiem, topošajiem mūziķiem un citiem džeza entuziastiem papildināt mūzikas instrumentu un vokālās prasmes, kā arī attīstīt improvizēšanas spēju un kopā spēlēšanu ansambļos starptautiskas profesionāļu komandas vadībā. Līdzās intensīvām nodarbībām, pasniedzēji un meistarklašu studenti saspēlējas publiskajos džema vakaros,» vēsta oficiālā Lūznavas muižas sagatavotā informācija.
Tā kā ceļš no Rīgas mērojams kārtīgs, ieradāmies uz festivālu trešās dienas vakarā un uzreiz tikām iegremdēti neliela, mājīga festivāla atmosfērā, kur visi savējie. Tas nenozīmē, ka visi pazīstami, bet skaistā, koptā muižas dārzā ar norādēm latgaļu valodā arī svešiniekiem smaida tā, it kā esi atnācis ciemos un biji sen gaidīts. Tāda sajūta, it kā atgriezies mājās — varbūt te ierunājas manas latgaļu saknes, varbūt muižas prasmīgās vadītājas viesmīlība satiekot, bet sajūta visnotaļ laba.

Koncerti notiek muižas parka āra skatuvē, džema sesijas — «Šķiunī» jeb šķūnī, lieliski labiekārtotajā mājā blakus galvenai muižas ēkai. Piektdienas vakarā programmu noslēdza salīdzinoši neilga, bet pārliecinoša džema sesija — Arkādijs Gotesmans pie bungām, Dmitrijs Golovanovs pie klavierēm, arī pārējie pasniedzēji un meistarklašu dalībnieki turpat uz skatuves. Vokālisti izvēlējās sarežģītu repertuāru, kas varbūt ne uzreiz padevās kā iecerēts, bet džems nozīmē mēģināt, un galvenais tik tiešām ir doties tur ārā un mēģināt, lai iemācītos. Prieks, ka entuziasms nepietrūkst. Protams, ērti ir tas, ka arī pasniedzēji dzīvo uz vietas muižā — sanāk, viņi ir teju spiesti piedalīties vakara programmā un uzkāpt uz skatuves saviem audzēkņiem līdzās, kā arī paklausīties no zāles, kā viņi spēlē, un uzmundrināt savējos. Žēl, ka reālajā dzīvē gan jau viņiem atrastos simts iemesli, kā vēl pavadīt laiku, bet labi, ka ir vismaz šādi festivāli, kas vieno paaudzes.
Festivāla noslēdzošo dienu atklāja meistarklašu dalībnieku koncerts — viens pēc otra uz skatuves kāpa Baltijas džeza mūziķu vadītie ansambļi ar daudzveidīgām programmām. Audzēkņi atraktīvi pieteica kompozīcijas un — protams, vienmēr ir, kur augt — jau pārliecinoši strādāja ar auditoriju. Arī tad, kad sastāvos bija vairāk muzikālie iesācēji nevis profesionāļi, kopējā atmosfēra, grūvs un ticība sev veidoja ja ne skatuves harismu, tad vismaz iedīgļus tai. Lūznavas muižas dārzs pilns ar atbalstošo publiku — arī tad, kad sāka līt, āra koncerts neapstājās un klausītāji nepazuda.
Iegājām arī pašā Lūznavas muižas ēkā — kultūras piemineklī ir iekārtotas koncerttelpas un izstāžu zāles, viesnīcas numuriņi un stendi, kur var iegādāties vietējo ražotāju suvenīrus. Indriķa Veitnera meistarklase notika bijušā muižas saimnieka, inženiera Staņislava Kerbedza rezidencē ar skatu uz muižas dārzu — Kerbedzam par godu turpat muižas pagrabos tika iekārtota interaktīva izstāde. Cerams, meistarklašu dalībnieki godam novērtēja iespēju gūt jaunas zināšanas šādā gleznainā un vēsturiskā vietā.
Pēc ekskursijas devāmies uz Rēzekni un atgriezāmies Lūznavā vakarpusē. Vakara piesātinātā koncertprogramma pulcēja vēl vairāk dalībnieku — lampiņu virtenēm apvītais muižas dārzs, rožu krūmi, egļu alejas, iedvesmas pilnas instalācijas, un iekšā maza skatuve, kurai priekšā soļi, ērti atpūtas krēsli un šūpuļtīkli. Paradīze slinkajiem kultūras baudītājiem, kas sabrauca klausīties labu džezu. Viļņas ansambli ar dzīvespriecīgu oriģinālmūzikas programmu uz skatuves nomainīja igauņu trio, un pasākuma kulminācijā — Rēzeknes bigbends ar jauniem talantiem un vēsturiskiem vecmeistariem, kopā ar kuru uzstājās arī visi meistarklašu pasniedzēji pēc kārtas. Bigbendam pārliecinoši un vienoti spēlējot džeza standartus, cilvēki aizkadrā brīvajā dabā dejo līdzi. Viss kā vecajos laikos.
