Divi soļi uz priekšu, viens atpakaļ
«The Coco’nuts» iesāk jaunu desmitgadi, ļaujoties arī dziesmām dzimtajā valodā
Sagaidot savas darbības desmit gadu jubileju, grupa «The Coco’nuts» oktobrī Tallinas ielas radošajā kvartālā prezentēja savu jaunāko albumu ar nosaukumu «Forward Back». Tajā iekļautas deviņas dziesmas pilnā apjomā, kā arī pavisam mazs fragments no dziesmas «Just Get Your Thing Done», kuras pilno versiju mūziķi izlēmuši atstāt tikai dzīviem izpildījumiem koncertos.
Skaidrojot dziesmās stāstīto, grupas dalībnieki norāda, ka šajā albumā visvairāk skarta garīgā līdzsvara tematika. Atskatoties uz dzīvi pēdējo trīs gadu laikā, mūziķi dalās pieredzē ar piedzīvotajiem emocionālajiem stāvokļiem un pārdzīvojumiem — kā tajos iekļuvuši, kā tie izdzīvoti un pārvarēti. Titulskaņdarba nosaukums «Forward Back» atgādina par to, ka, lai dzīvē pavirzītos uz priekšu, dažkārt nepieciešams paiet arī soli atpakaļ.
Albuma vāka dizainu veidojuši paši grupas dalībnieki. Zilganos toņos okeānu krāsojusi vokāliste Monta Kurme, bet centrālo elementu (ausi) veidojis basists Toms Valmiers, kurš ir arī profesionāls tēlnieks. Auss kā simbols caurvij stāstus, kas saistīti ar albuma tapšanu. Grupa šajā laikā centusies vairāk ieklausīties gan sevī, gan klausītājos, gan arī apkārt notiekošajā. Mūziķi aicina sekot viņu rādītajam piemēram un ar auss palīdzību atgādina par ieklausīšanās nozīmi mūsu visu dzīvēs. Vienam otru klausoties, mēs kā sabiedrība mijiedarbojamies un viens otru atbalstam.
Šis ir grupas trešais studijas albums. Pirms tam izdots debijas minialbums «Appetizer» (2014), kā arī divi pilnmetrāžas albumi «Amid Opposites» (2016) un «No Other Way Out» (2018). «The Coco’nuts» turpina sev raksturīgo stilistisko līniju, iedvesmojoties no fanka, indī, blūza, roka un džeza mūzikas elementiem. Paši mūziķi atzīst, ka, strādājot pie šī ieskaņojuma, ansamblim ir bijis svarīgi sasniegt jaunu attīstības pakāpi, tāpēc meklēti dažādi veidi, kā izkāpt no komforta zonas. Jaunums, kas iekrīt acīs uzreiz, ir dziesmu teksti ne tikai ierastajā un žanram atbilstošajā angļu valodā, bet arī dzimtajā latviešu valodā. Skanējums atsvaidzināts arī ar mūzikas audumā viegli ieaustiem elektronikas slāņiem. Jaunu pieredzi sagādājusi arī papildspēku piesaistīšana — ar svaigu skatu no malas grupai šur tur palīdzējuši producenti Edvards Broders un Reinis Žodžiks. Skaņu inženiera darbu, kā arī ieraksta pēcapstrādi veicis Toms Lisments.
Kā vēl vienu būtisku jauninājumu «The Coco’nuts» mūziķi min pastiprinātu uzmanības pievēršanu skaņdarbu uzbūvei, kas dziesmas padarījusi kompaktākas un strukturētākas, līdz ar to hronometrāžas ziņā īsākas. Atvērtāki, izvērstāki posmi un improvizatoriska pieeja atstāta izpildījumiem koncertos. Skaņdarbi lielākoties komponēti, radot šim mērķim īpašus apstākļus. Grupai «The Coco’nuts» patīk rīkot radošas nometnes un procesā iesaistīt pēc iespējas plašāku ansambļa daļu, tādējādi stimulējot ideju ģenerēšanu un veicinot viedokļu apmaiņu. Dziesmu tekstu autore ir vokāliste Marija Valmiera, nedaudz piedaloties arī pārējiem grupas dalībniekiem.
Daži no jaunajā albumā dzirdamajiem skaņdarbiem publikai jau ir zināmi, jo tikuši publicēti iepriekš kā singli, kā arī tapušas jau dažas videoversijas. Īpaši jāatzīmē «Getting Dark», kas guvusi atzinību Rīgas Starptautiskā kinofestivāla Baltijas mūzikas videoklipu konkursā. Jau iepriekš «Supernovas» konkursā paspējusi izskanēt dziesma «In And Out Of The Dark». Zināms, ka Eirovīzijas formāts mūziķiem prasa savu sakāmo iespiest trīs minūšu rāmī. Tagad publikai ir iespēja baudīt arī dziesmas pilnvērtīgu versiju sešu minūšu apjomā.
Klausoties «The Coco’nuts» izpildījumu, jūtama ansambļa dalībnieku harmoniskā saderība gan no cilvēcisko, gan muzikālo īpašību viedokļa. Veiksmīgajai sastāva kombinācijai, kas izturējusi laika pārbaudi, piemīt spēja veidot labskanīgu, dinamisku saspēli un kopskaņu. Katrs elements viens otru veiksmīgi papildina. Lielu pienesumu «Forward Back» skanējumam devis austrāliešu saksofonists Benijs Goldsmits (Zeltkalis), kura izkoptais tonis un izjusti iespēlētās melodijas piešķir skaņdarbiem īpašu garšu. Astotā skaņu celiņa alternatīvais nosaukums «Musical Director» ir veltīts tieši Benijam. No instrumentācijas un aranžējuma viedokļa ļoti krāsains ir skaņdarbs «Yanake» («jānāk ēst»), kurā Goldsmits iespēlējis improvizatorisku flautas epizodi. Ar sitaminstrumentu tembriem (agogo, surdo, sambas svilpe) ierakstā piedalās arī pie mums Latvijā dzīvojošie latīņamerikāņu kultūras vēstneši Rafaels Nascimento un Migels Ernandess Giraldi.
Kraukšķīgu garoziņu mūzikai piešķir Pētera Narubina ģitāras spēle. Izvērstākas ģitāras solo epizodes varam dzirdēt skaņdarbos «In and Out of The Dark», «Forward Back» un «Talking With Myself». Ģitāra Narubina izpildījumā lieliski funkcionē kā vienīgais šī sastāva harmoniskais instruments, nevienā brīdī neradot nepabeigtības vai tukšuma sajūtu. Simpātiski ir bundzinieka Artūra Strautmaņa pāris dziesmās izpildītie «tomu grūvi» («tom grooves») jeb ritma figūras, kurās ritmiskais ietvars tiek turēts nevis uz šķīvjiem, bet gan uz tomiem. Ik pa brīdim neuzkrītoši saklausāms papildus sitaminstrumentu lietojums, kas variē no pavisam tradicionālām izvēlēm (tamburīns) līdz pat visdažādākajiem šķūnī atrodamajiem un interesanti skanošajiem krāmiem. Elegants un labi saskanīgs ir Marijas Valmieras un Montas Kurmes vokālais tandēms. Patīkami klausīties labi izstrādātos dziesmu aranžējumus, kur galvenais vokāls ar bekvokālu lieliski sadarbojas. Abu dāmu balss tembriem skanot vienlaicīgi, virsskaņu spektrs būtiski bagātinās, radot krāšņu kopskaņu.
Albuma kopējā noskaņa ir pozitīvi lādēta, enerģiska un gaiša. Mans centrālais skaņdarbs šajā albumā ir «Manis mājās nav», kurā varam baudīt ne tikai lipīgu piedziedājumu, bet arī ievērot daudzus citus muzikāli interesantus risinājumus, kas atklājas vien pēc vairākām klausīšanās reizēm. Aizraujoši klausīties ir arī kompozicionāli veiksmīgo «Getting Dark», kurā ar mūzikas izteiksmes līdzekļiem meistarīgi panākta sižeta attīstība un dramaturģija. Albuma liriskākās epizodes, sava veida klusās kulminācijas lomu pilda dziesma «Mūsu zeme», kā arī dziesmas «Introverse» sākumposms, kas vēlāk pāraug šūpojošā sešu astotdaļu ritmā.
Noklausoties albumu vairākas reizes, tā arī neizkristalizējas kādas acīmredzami vājas vietas vai mulsinoši, līdz galam neizstrādāti posmi. Patiesi jūtams rupīgs ieguldītais darbs materiāla sagatavošanā visos posmos, sākot no dziesmu komponēšanas līdz pat skaņas pēcapstrādei un albuma vizuālās identitātes izstrādāšanai. Apsveikumi un komplimenti «kokosriekstiem» par jauna kvalitātes līmeņa sasniegšanu un veiksmes vēlējumi turpmākajā daiļrades attīstībā! Gaidām koncertus un jaunas dziesmas.