Kā nezaudēt kontaktu ar savas jomas pārstāvjiem
Raidieraksts «Mikrofons» par savu debiju Latvijas podkāstu pasaulē

Raidieraksta «Mikrofons» pirmsākumi meklējami 2021. gadā, un nebūt tā nav nejaušība — tieši šis laiks bija ļoti izaicinošs kā pasaulei kopumā, tā arī jo īpaši mūziķu videi, jomas profesionāļiem, pedagogiem, jaunajiem talantiem. Abas raidieraksta vadītājas Rūta Dūduma-Ķirse un Santa Šillere uzsver, ka tieši attālinātās pasaules laikmetā bija ļoti būtiski nezaudēt kontaktu ar savas jomas pārstāvjiem, savā veidā stiprinot vienam otru un turpinot apspriest nozarei būtiskus jautājumus. Tāpēc arī lēmums radīt visiem ērto un pieejamo raidieraksta formātu par sev tuvo vokālās mākslas, mūzikas un izglītības tēmu nāca ļoti organiski. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, «Mikrofons» kļuva par pirmo podkāstu vokālistiem Latvijā, realizējot pirmajā sezonā deviņas epizodes «YouTube» un «Spotify» platformās, kā arī 13 intervijas podkāsta «Instagram» profilā, kopīgi sasniedzot vairāk kā 3000 klausītāju un skatītāju.
Epizožu tapšanas procesā uzmanība tika vērsta divos virzienos — apskatāmo tēmu aktualitātei nozarē un kompetentu viesu aicināšanā uz katru epizodi. Par tēmām runājot, tieši paši skatītāji bija svarīgs dalībnieks šajā izvēlē, jo jau pēc pirmās publicētās epizodes tika saņemta pirmā atgriezeniskā saite no pašiem klausītājiem, tai skaitā arī ar ieteikumiem tēmām, par kurām tie vēlētos dzirdēt turpmākās epizodēs. Pirmās sezonas diskusiju temati bija visdažādākie — to atklājot ar raidījumu par Rīgas Doma kora skolas mūziklu nodaļu, kurā abas raidījuma vadītājas jau vairākus gadus strādā kā vokālie pedagogi, turpinot apspriest svarīgus jautājumus par vokālista un mūzikas producentu, menedžeru savstarpējo sadarbību, kā arī rosinot vērtīgas diskusijas par balss higiēnu, mūziķa mentālo veselību un citiem tematiem, kuri ikdienā nemaz tik bieži publiski netiek apspriesti.
Arī pareizo viesu izvēle uz katru no raidījumiem bija atbildīgs process, jo viens no projekta mērķiem ir radīt kvalitatīvu un ilgermiņā paliekošu materiālu, kas kalpotu arī kā atsauce katras epizodes laikā sniegtās informācijas tālākizmantošanai pedagoģiskos, mākslinieciskos nolūkos un citos izzinošos procesos. Pirmās sezonas laikā raidījumos sastopami tādi nozares profesionāļi kā vokālie pedagogi Inga Bērziņa, Aira Rūrāne, Zane Šmite, Annija Putniņa, Una Stade, Inese Romancāne, Edgars Auniņš, Viktorija Pakalniece, Annija Oueijana, Ieva Kerēvica, kā arī Evilena Protektore, Ludmila Kvjatkovska-Ritova un Evija Vēbere, ar kurām raidieraksta 7. epizodē padziļināti tika apspriesta vokālās izglītības tēma džeza un populārās mūzikas nodaļu kontekstā Latvijā.

Paralēli vokālās mākslas profesionāļiem raidieraksta viesu vidū bija sastopams arī psihoterapeits Artūrs Miksons, runas speciāliste Zane Daudziņa, producenti Reinis Sējāns, Jānis Ķirsis, Rūdolfs Budze, mūzikas menedžeres Una Taal-Medvide, Kristīne Komarovska un Kristīne Ķipure, kā arī otolaringologs Dins Sumerags, ar kuru izvērtās īpaši interesantas sarunas 6. epizodē par vokālo higiēnu un visbiežāk sastopamākajām problēmām tieši vokālista ikdienā.
Laika periodā, kad podkāsta pirmā sezona tuvojās izskaņai, saņēmām zvanu no Latvijas dziedāšanas skolotāju asociācijas (LDSA) pārstāvjiem, kuri bija pamanījuši mūsu darbošanos un izrādīja interesanti par projektu uzzināt vairāk. Tas vainagojās ar uzaicinājumu uzstāties LDSA ikgadējā konferencē šā gada augustā. Tieši šis bija viens no brīžiem, kad sajutām pa īstam — mēs esam sadzirdēti! Šāds uzaicinājums ir liels pagodinājums, īpaši jau tik jaunam projektam, tomēr reizē arī zināma atbildība stāvēt pretī plašam pulkam savu profesionālo kolēģu, vokālo pedagogu priekšā, taču uzreiz zinājām, ka šis ir izaicinājums, kuru ar prieku esam gatavas pieņemt.
LDSA rīkotā 16. konference «Es dziedu!» šogad norisinājās trīs dienu garumā Ventspils koncertzālē «Latvija». «Mikrofona» komandai bija gods to atklāt, apvienojot savu uzstāšanos ar raidieraksta 1. sezonas noslēguma raidījumu jeb 10. epizodes ierakstu. «Mūsu pamatuzdevums bija pastāstīt par šo projektu kopumā, kā ir pagājusi pirmā sezona un pie kādām atklāsmēm esam raidījumu gaitā nonākuši. Protams, ka dalījāmies arī savā personīgajā pieredzē, strādājot par vokālajiem pedagogiem Rīgas Doma kora skolas mūziklu nodaļā un, starp citu, tieši par šo mūsu ikdienas daļu saņēmām visvairāk jautājumu no pašiem asociācijas biedriem,» stāsta projekta idejas autore Rūta.
Klausītāju rindās, protams, bija paši asociācijas biedri, lielākoties klasiskās mūzikas pārstāvji, etnomuzikologi, arī kormūzikas lietpratēji. Svarīgi, ka pašā konferencē katru gadu ir vismaz viena praktiskā meistarklase dienā, kas, starp citu, ne vienmēr mērķēta uz tikai akadēmiskā vokāla izkopšanu. Piemēram, pāris gadus atpakaļ pie asociācijas biedriem viesojās džeza vokālā pedagoģe Inga Bērziņa. Šogad operas repertuāra interpretācijas meistarklasi vadīja pasniedzējs no Manheimas operteātra — repetitors Gabors Bartinai, pēc tam vēlāk arī mūsu pašmāju operdziedātājs, vokālais pedagogs Kārlis Saržants. Interesantas prezentācijas izskanēja visu dienu ietvaros, piemēram, par vokālās pedagoģijas vēsturi, par radošumu pedagoga veselībai un tā nozīmi cīņā ar izdegšanas sindromu, kā arī citi ne mazāk svarīgi ziņojumi un aktualitātes.

«Mikrofona» pamatuzdevums bija īsi ieskicēt to, kas jau paveikts un iemūžināts, kā arī izklāstīt nākotnes plānus. Īpašs prieks bija dzirdēt, ka vairāki ar vokālo mākslu saistīti cilvēki komunikācijā ar audzēkņiem jau atsaucas uz raidījumā iekļauto informāciju no jomas profesionāļiem. «Raidījuma mērķis nav mācīt dziedāt un popularizēt vienu konkrētu dziedāšanas stilu, žanru vai izglītības iestādi, bet drīzāk informēt par neskaitāmi plašajām dziedātprasmes apguves iespējām, metodēm, tehnikām, skolām — jebko, kas atspoguļo vai pat pierāda to, cik dziedāšana un tās pasaule ir daudzveidīga un neierobežota. Protams, arī salīdzinām savstarpēji kopīgās un atšķirīgās nianses katrā no žanriem. Ja ir, ko teikt, tad ir jārunā, savukārt, ja ir interese un vēlme uzzināt vairāk — jāuzdod pareizie jautājumi. Priecājos, ka LDSA izrādīja interesi par mūsu podkāstu un vēlējās ar to iepazīstināt savus biedrus, uzaicinot mūs piedalīties šajā konferencē,» atklāj Santa.
Lai arī šis projekts oficiāli nosvinējis vien savu gada jubileju, ir pavisam skaidrs, ka tas ir savā veidā iekustinājis ledu šajā nozarē. Abas vadītājas neslēpj: «Skaidrs, ka, lai arī esam izvēlējušās tēmu salīdzinoši konkrētam interesentu lokam un jomas pārstāvjiem, tomēr tas dod arī sava veida privilēģijas, piemēram, mēs beidzot varam aizurķēties līdz ļoti būtiskiem un, varētu teikt, pat padziļinātiem nozares tematiem, problēmām. Tādēļ esam patiesi iedvesmotas un jau aktīvi strādājam pie raidījuma otrās sezonas, ko plānots papildināt ar vairākiem jaunumiem. Kā viens no tiem — raidieraksta komanda ir gatava doties uz Latvijas skolām un satikt vokālistus klātienē. Mūsu pašu ikdiena norit praktizējošā muzicēšanā un jauno vokālistu talanta izkopšanā, tādēļ šis solis šķiet pavisam organisks un loģisks reizē. Protams, ka turpināsim arī aktīvi daboties mums iemīļotajās platformās «Instagram», «Facebook», «YouTube» un «Spotify», tāpēc aicinām sekot līdzi tos, kuri to vēl nav izdarījuši, un uz tikšanos jau pavisam drīz!»