«VEF Jazz Club» vasarīgās pārvērtības
Džezam pienācis laiks izkāpt no koncertzāles apstākļiem un ieskandināt arī ārtelpas — «VEF Jazz Club» mini festivāls dabā
Jebkurš latvijas džeza mūzikas mīlētājs noteikti kaut vienu reizi ir apmeklējis pasākumus no «VEF Jazz Club» cikla, ko rīko VEF Kultūras pils. Šie pasākumi vienmēr ir pilni ar īpašu maģiju. Sāksim ar to, ka šo pasākumu laikā klausītājiem ir iespēja pašiem kāpt uz lielās skatuves, kas vienmēr šķiet kaut kas īpašs, vai ne? Parasti jau šķiet, ka lielā skatuve ir kaut kāda aizliegtā vieta, kur drīkst uzturēties tikai mākslinieki. Parastajam klausītājam reti ir iespēja izpētīt skatuvi — redzēt tuvumā, kā izskatās gaismas, aizkulises un pārējās lietas. «VEF Jazz Club» piedāvā šādu iespēju, turklāt apzināti. Pasākumu rīkotāji gribējuši uz skatuves izveidot īstu džeza kluba atmosfēru. Koncertos uz skatuves ir uzlikti galdiņi, strādā bārs — izpildītāji un klausītāji telpā atrodas vienā līmenī. Džeza mūziķiem šāda atmosfēra parasti ļoti patīk, jo tad mākslinieki labāk var izjust klausītāju reakciju, cik ļoti tie ir saviļņoti. Arī klausītājs var labāk redzēt izpildītājus un sajust intīmāku saikni, it kā iesaistoties mūzikalajā procesā.
Lieki piebilst, ka visi «VEF Jazz Club» pasākumi ir ārkārtīgi interesanti. Tur notiek gan albumu prezentācijas, gan īpaši sagatavotas programmas šim ciklam, tiek aicināti ārzemju viesi. Bet šoreiz organizatori nolēmuši paeksperimentēt, netaisot vasaras pārtraukumu, bet plāno darboties vēl krāšņāk un pilnīgi jaunā formātā. «VEF Jazz Club» uz vasaru ir pārvietojies no koncertzāles iekštelpām uz āru, kur piedāvā klausītājiem piedzīvot džezu jaunajos apstākļos! Par to, kā radās ideja rīkot «VEF Jazz Club» koncertus ārtelpās, aprunājos ar idejas autori, projektu māksliniecisko vadītāju, Antru Dreģi:
«Tā kā pagājušajā gadā «VEF Kultūras pilij» pievienoja Mežaparku un kultūras pili «Ziemeļblāzma», kur ir plašas ārtelpas, radās doma par to, ka vajadzētu šīs ārtelpas apdzīvot un izmantot. Viens no «VEF Kultūras pils» koncertcikliem ir «VEF Jazz Club». Vadoties pēc ārvalstīs redzētas brīnišķīgās pieredzes, kur džeza koncerti notiek brīvdabas koncertu vietās, mēs arī nolēmām pamēģināt, sarīkojot trīs mini festivālus šīs vasaras garumā. Pirmais festivāls jau notika 16. jūnijā, nākamie plānoti 14. jūlijā un 18. augustā, katrā uzstāsies trīs kolektīvi. Festivāls nolēmis arī paceļot, tāpēc divas nākamās reizes būs kultūras pils «Ziemeļblāzma» parkā. Tam ir arī pragmatiski apsvērumi — tur ir jau gatava āra skatuve. Tāpat tā telpa, iespējams, ir vairāk piemērota koncertu norisei tehniski. «Ziemeļblāzma» ir arī vieglāk sasniedzama klausītājiem, kas ir būtisks nosacījums.
Kā es izvēlējos kolektīvus? — Es cenšos džeza klubā aicināt dažādus māksliniekus. Akcents, protams, ir uz Latvijas māksliniekiem. Cenšamies arī tā, lai tās programmas neatkārtotos, lai visu laiku nebūtu vieni un tie paši kolektīvi, lai būtu dažādība. Līdz ar to šī vasara ir tāds sprādziens visās nozarēs! Visās koncertvietās viss notiek, pēc pandēmijas visi noilgojušies gan uzstāties, gan klausīties. Līdz ar to uzdrošinājāmies rīkot mini festivālu — trīs kolektīvi vienā vakarā.»
Kā jau tika minēts, pirmais mini festivāls jau izskanējis 16. jūnijā Mežaparka Zaļajā teātrī. Šis koncerts piedāvājis klausītājiem izbaudīt gan tradicionālus, gan modernākus džeza paveidus, tajā uzstājās Rūtas Dūdumas-Ķirses kvartets, kolektīvs «Jazzatomy» un Miķelis Dzenuška ar savu projektu «Uzvaras bulvāris».
Rūtas kvartets piedāvāja noklausīties klasiskus džeza skaņdarbus (piemēram, «Summertime»), kā arī pilnīgi jaunas kompozīcijas, kuras rakstījis Jānis Ķirsis mākslinieces maģistrantūras koncerteksāmenam (vairāk par šo programmu var lasīt rakstā par JVLMA džeza nodaļas koncerteksāmenu maratonu). Savu programmu kolektīvs raksturo šādi: «Rahmaņinovs, Bernsteins, Geršvins ir tikai daži no skaņražiem, kuru radītā mūzika ļaujas jaunām interpretācijām, jaunām instrumentācijām un aranžējumiem, kā rezultātā dzimusi koncertprogramma «Rahmaninoff plays Jazz», kas ir vēlme transformēt akadēmisko mūziku džezā. Rahmaņinova izteikti romantiskā vokālā mūzika, Bernsteina bagātīgā ritmiskā mūzika, kā arī Geršvina harmoniskā valoda ir izteiksmes līdzekļi, kas kalpo par pamatu, lai būvētu tiltu starp akadēmisko un džeza pasauli.»
Šajā koncertā paveicās piedalīties arī man ar savu kolektīvu «Jazzatomy». Šo kolektīvu izveidoju kopā ar pianistu Artjomu Sarvi, ar ko satikos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas džeza nodaļā, mēs uzreiz sapratām, ka mūsu uzskatos un mūzikālo ideju redzējumā ir daudz kopīga. Tā mēs uzsākām savu radošo sadarbību. «Jazzatomy» ir kolektīvs, kur džezs satiek klasisko mūziku, elektronika — latīņu ritmus, viss kopā tiek izrotāts ar hiphopa un soulmūzikas elementiem, veidojot īpašu un neatkārtojamu pasauli. Grupas mūzika ir piedzīvojums gan klausītājiem, gan pašiem mūziķiem. Koncertā izskanēja mani un Artjoma radītie skaņdarbi, kas tika iekļauti debijas albumā «Colors Of Summer», kā arī kompozīcijas no grupas topošā albuma.
Miķelis Dzenuška un «Uzvaras bulvāris» ir ‘funk/fusion’ sastāvs no Rīgas. Ansamblis radies pēc Miķeļa Dzenuškas iniciatīvas 2021. gadā, apvienojot 8 draugus un studiju biedrus, lai tiektos pēc jaunām skaņu kombinācijām un plašāka skanējuma. «Uzvaras bulvāris» ir uzstājies festivālā «Rīgas Ritmi», sadarbojies ar Latvijas Radio un ar džeza mūzikas izdevniecību «Jersika Records». Sastāvs iedvesmojas no septiņdesmito ‘jazz fusion’ smagsvariem — Miles Davis, Chick Corea, «Weather Report», kā arī jaunāku laiku ansambļiem — «Snarky Puppy», «Jacob Mann Bigband» u.c.
Koncertā tika izpildītas kompozīcijas no albumiem «Pritonā» un «Brīvdiena», kā arī dažādi jaundarbi.
Miķelis Dzenuška ir vibrofonists, taustiņinstrumentālists, komponists un producents, kurš pats producējis un izdevis divus albumus — «Pritonā» un «Brīvdiena». Mūziķa sniegumu jau atzinīgi vērtējuši ierakstu kompānijas «Jersika Records» un festivāla «Rīgas Ritmi» pārstāvji. Skaņdarbi «Fast Food» un «Sapņotājs» pēdējos divos gados tika iekļauti Eiropas lielākā džeza mūzikas gadatirgus «jazzahead!» programmā. Mūziķis saņēmis prestižo Nika Gothama godalgu par sasniegumiem mūzikā, kā arī sadarbojies ar tādiem māksliniekiem kā Arni Medni, «Edavārdiem» un «Nova Koma», kā arī Latvijas Radio bigbendu.
Priekšā ir vēl divi «VEF Jazz Club» mini festivāli, nākamais norīsināsies pavisam drīz — 14. jūlijā. Tajā klausītāji varēs baudīt tādu izcilu grupu kā «Rihards Lībietis Orchestra», Raimonda Macata kvintets un diksilends «Sapņu komanda» sniegumus.
RIHARDS LĪBIETIS ORCHESTRA
«Rihards Lībietis Orchestra» ir kvintets, kas izpilda instrumentālu un dinamisku pasaules mūziku, tajā savienojas ietekmes no Āfrikas, Tuvajiem Austrumiem un Latvijas folka mūzikas, iedvesmojoties no blūza un džeza skanējuma. Grupā muzicē divi no šobrīd Latvijā virtuozākajiem jaunās paaudzes ģitāristiem — Rihards Lībietis (ģitāras) un Gints Smukais (akustiskā ģitāra), čelliste Erna Daugaviete un perkusionists Matīss Repsis. Mūziķu aizrautīgais sniegums, spēlētās mūzikas emocionalitāte, ritmiskums un melodiskums koncertos rada enerģisku atmosfēru.
Grupa dibināta 2015. gadā un līdz šim izdevusi četrus albumus: jaunākais no tiem «Willful Blindness» (2021) ieguvis nomināciju Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai «Zelta Mikrofons». Tā nosaukums raksturo apzinātu izvēlēšanos neredzēt svarīgas un uztraucošas lietas sevī un apkārtējā pasaulē. Albuma tematika ir par katra cilvēka individuālo atbildību — savas gaismas un ēnas puses ieraudzīšana un pieņemšana, kas rada vēlmi mācīties, piedzīvot, censties būt atbildīgam un ticēt saviem spēkiem. Tā noskaņa ir gaiša un iedvesmojoša, nododot pozitīvu un bagātinošu impulsu klausītājiem.
DIKSILENDS «SAPŅU KOMANDA»
Kolektīvs tika izveidots, lai ieskaņotu muzikālās ainas režisora Aigara Graubas kinofilmai «Sapņu komanda 1935», kas pirmizrādi piedzīvoja 2012. gadā. Jaunizveidotā mūziķu kompānija izrādījusies tik veiksmīga, ka bez šaubām bija jāturpina! Saskaņojot nosaukumu ar filmas režisoru, diksilends «Sapņu komanda» sāka savu patstāvīgo dzīvi.
Grupas sastāvā apvienojušies labi pazīstami Latvijas džeza mūzikas profesionāļi «ar stāžu» un pieredzi daudzskaitlīgos sastāvos visdažādākajos projektos. Diksilenda vadītājs, klarnetists un saksofonists Indriķis Veitners vienlaicīgi ir arī pasniedzējs un džeza katedras vadītājs JVLMA, kā arī nodarbojas ar Latvijas džeza vēstures pētniecību. Pianists, komponists un aranžētājs Madars Kalniņš ir labi pazīstams Latvijas džeza mūziķis, kurš arī ir pasniedzējs JVLMA džeza katedrā, un patlaban veic sava solo CD ierakstu. Viens no labākajiem Latvijas džeza trompetistiem Normunds Piesis, kopā ar pieredzējušo džeza trombonistu Lauri Amantovu — bigbenda «Mirage Jazz orchestra» vadītāju — veido spēcīgu metāla pūšamo instrumentu tandēmu. Savukārt, pazīstamais latviešu kontrabasists Andris Grunte, kā arī viens no labākajiem jaunās paaudzes bundziniekiem Krišjānis Bremšs un bandžo spēlētājs Bruno Priekulis rada svingojošu ritma grupas sniegumu — izveidots neatkārtojams «Sapņu komandas» skanējums.
RAIMONDA MACATA KVINTETS
Apvienība «RM5» dibināta jau 2000. gadā. «RM5» repertuārā dzirdēsiet Raimonda Macata, Kārļa Vanaga un citu ansambļa dalībnieku skaņdarbus, kā arī citu komponistu aranžējumus mutes harmonikām. Vienotā muzikālā valoda, vitālā un pozitīvām emocijām piesātinātā saspēle neatstās klausītāju vienaldzīgu!
Raimonds Macats absolvējis Latvijas Valsts konservatorijas Māra Villeruša čella klasi. Kā taustiņinstrumentālists spēlējis grupā «Sīpoli», «Inversija», «Odis». Koncertējis ASV, Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā, Beļģijā, Monako, Izraelā, Vācijā, Gibraltārā, Kiprā, Ķīnā un Krievijā. Mūziķis ir vienīgais Latvijā, kurš apguvis un spēlē mutes harmonikas kā solo instrumentu dažādos projektos. Uzstājies kopā ar LNSO, Liepājas, Viļņas, Kauņas, Helsinku un East-London simfoniskajiem orķestriem. 2000. gadā nodibinājis grupu «RM5», un pēdējā laikā aktīvi sadarbojas ar komponistu Raimondu Paulu dažādās teātra izrādēs, tāpat arī ar latviešu dziedātājiem Jāni Stībeli, Amber, Olgu Pīrāgs un LNSO pirmo vijoli Raimondu Ozolu. Ir dalībnieks projektos «18strings», «RM5», «Una Noche».
Savukārt 18. augustā norīsināsies visskaļākais un visenerģiskākais koncerts pasākumu ciklā, kas krāšņi noslēgs brīvdabas izbraukumu — tajā muzicēs Artūrs Sebris un «Fried Bananas», «FunCOOLio» un «Very Cool People».
FUNCOOLIO
«FunCOOLio» ir grupa no Rīgas, kas izpilda oriģinālkompozīcijas «Baltic fusion» stilā. Radošās apvienības pamatsastāvā darbojas ģitārists Georģijs Panfilovs, bundzinieks Jurijs Osipovičs, basģitārists Deniss Gradaļevs un ērģelnieks Vladimirs Tuzovs. Ar šo sastāvu «FunCOOLio» veiksmīgi uzstājas uz skatuves jau vairāk nekā desmit gadus.
Kultūras pils «Ziemeļblāzma» parkā grupa uzstāsies kopā ar džeza saksofonistu un komponistu no Francijas Fredu Ormēnu, ar kuru sadarbība aizsākusies pēc kopīgas uzstāšanās festivālā «Ģitāristu sesija 2017» Praulienā (Latvija). Freds piedalījies vairākās grupas turnejās, tostarp uzstājies festivālā «Petrojazz 2019» (Sanktpēterburga) un Alekseja Kozlova džeza klubā (Maskava). Freda unikālais alta saksofona tembrs piešķir skaņdarbiem «Funky Generation» un «Dangerous Angel funky» grūvu. Kompozīcijās «Medley» un «Key to my Heart» Freds izpilda atmiņā paliekošus un melodiskus solo.
ARTŪRS SEBRIS & FRIED BANANAS
«Fried Bananas» ir ansamblis, kurā apvienojušies draugi, kuriem ļoti patīk spēlēt un aranžēt džeza mūziku. Ansamblis radies 2017. gadā, kad arī tapa pirmās Artjoma un Artūra aranžijas. Nosaukums radies no Dekstera Gordona kompozīcijas ar tieši tādu pašu nosaukumu. Ansambļa dalībnieki aktīvi muzicē zināmākajos Latvijas džeza sastāvos («Jelgavas Big Band» u.c.)
Šajā vakarā varēs dzirdēt amerikāņu džeza klasiķu — Dekstera Gordona, Slaida Hemptona, Airto Moreiras un Džo Hendersona kompozīcijas, kā arī Artjoma Sarvi un Artūra Sebra kompozīcijas.
VERY COOL PEOPLE ar koncertprogrammu «50 Years Of Influence»
Latvijā zināmākā džezfanka grupa «Very Cool People» turpina māksliniecisko lidojumu neierobežotas dauzīšanās augstumos. Šobrīd tas sasniedzis astotā albuma «50 Years of Influence + 30 Years of Cool Equals 13 Years of Music Hooliganism» huligānisko atzīmi jeb pozitīvu muzikālo ironiju par Latvijas turbulento jaunāko laiku pagātni. Tapis arī jauns videoklips albuma nu jau piektajam singlam «Rapid Dough – Peļmjaški». Daļa no šīs mūzikas skanēs koncertā Mežaparka Zaļajā teātrī.
Grupas dalībnieki ar šo instrumentālās mūzikas albumu izsaka pateicību saviem pedagogiem jeb iepriekšējai mūziķu paaudzei, kas palīdzēja džezam un rokenrolam izdzīvot arī aiz dzelzs priekškara, kā arī trakajos deviņdesmitajos. Viss pateikts jau albuma nosaukumā — džezs šeit savijas ar klasisko mūziku, balkānu mūzika ar metālu, ‘surf’ mūzika ar fanku un soulu, bet kormūzika ar klezmeru un citu Latvijā dzīvojošu tautu muzikālo mantojumu.
Biļetes uz «VEF Jazz Club» pasākumiem ir iespējamis iegādāties «Biļešu Paradīzes» un VEF Kultūras pils kasēs, kā arī internetā.