Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Sešas tautasdziesmu māsas — katrai savs raksturs, bet vienas asinis


Evilena Protektore

Lauris Amantovs un Rūta Dūduma-Ķirse sarunā par savu jauno albumu «Katram sava tautasdziesma»

Evilena Protektore

Labas ziņas tiem, kas aktīvi seko līdzi džeza mūzikas jaunumiem — albums, par kuru dzirdam jau kopš jūnija, beidzot ir pieejams! Tas ir Laura Amantova džeza kvarteta un dziedātājas Rūtas Dūdumas-Ķirses kopdarbs — dubultais albums «Katram sava tautasdziesma», kurā klausītājs atradīs… Astoņas tautasdziesmas džeza aranžējumā, un ne tikai to vien — sešas no dziesmām varēs izbaudīt gan instrumentālā, gan vokālā interpretācijā! Jāatzīst, ka izlaist dubulto albumu diska formātā mūsdienās ir diezgan drosmīgs gājiens, jo skaidrs, ka šāds darbs, protams, maksās dārgāk, bet jau vairākus gadus mūzikas industrija atrodās tādā stadijā, kad mājās klausīties diskus vairs nevar pilnīgi katrs cilvēks — datori jau sen tiek ražoti bez disku atskaņotājiem, un vienīgā vieta, kur tos klausīties, ir mašīna. Bet varbūt šajā gadījumā tas arī nav nemaz tik slikti! Ieskaitot to, cik daudz laika mēs tajās pavadām, varbūt ir labi uzlikt noklausīties citādāku mūziku — tādu, kas būtu pietiekami inteliģenta, bet tuva sirdij, jo tautasdziesma ir kaut kas, ko mēs visi (vismaz tie, kas tika audzināti Latvijā) dzird kopš bērnības.

Tātad vienā svētdienas rītā Lauris un Rūta piekrita izbaudīt kafijas tasīti manā kompānijā un pie reizes izstāstīt par albumu, ko sarunas laikā pirmo reizi turēju rokās! Jāsaka, ka man gan ir kur klausīties diskus, tāpēc uzreiz pēc sarunas man sanāca izbaudīt šo kopdarbu, ko arī iesaku izdarīt visiem pārējiem!

Nu ko, uzreiz ķersimies pie vissvarīgākā? Pastāstiet par savu albumu!

Lauris: Pāris gadus atpakaļ mēs jau ierakstījām vienu instrumentālo albumu ar tradicionālām džeza tēmām un latviešu džeza tēmām.

«Šūpuļdziesma Trombonam»?

Lauris: Jā, tad gribējās darīt kaut ko tālāk. Īstais impulss bija, kad pagājušajā gadā viss apstājās, visa dzīve, nu, tad visiem daudz brīvā laika, kaut kas jādara! Daži aranžējumi mums ar Viktoru jau bija gatavi, sarunājām uzaranžēt vēl kaut ko klāt, tad Rūta piekrita arī uzdāvināt savu brīnišķīgo vokālu.

Rūta: Jāsaka, ka es nebiju pirmā šo tautasdziesmu izpildītāja.

Lauris: Jā, mēs spēlējām koncertus un braukājām pa Latviju ar Kristīni Prauliņu, bet tad viņa nolēma vairāk pievērsties tieši savai mūzikai — dziedāt to, ko viņa pati sacer, tāpēc es uzrunāju Rūtu, un Rūta piekrita!

Rūta: Es vēl varu apvienot ar savu mūziku.

Lauris: Nu, tā tas albums arī tapa. Mums vēl bija doma uztaisīt divus albumus — katrai gaumei, jo kādam varbūt labāk patīk instrumentālā mūzika, citiem patīk tautasdziesmas ar vārdiem, ar balsi.

Rūta: Es jau vienmēr rekomendēju ar vārdiem, jo tautasdziesmas bez vārdiem arī nav!

Lauris: Nu, protams, arī nodomi bija nedaudz savtīgi, lai plašāku publiku piesaistītu, jo, ja tu spēlē tīru džezu — nevar teikt, ka auditorija nav pārāk liela, bet tautasdziesmas visiem tuvas.

Komerciāls gājiens?

Lauris: Jā, nedaudz. [smejas]

Tātad mēs jau secinājām, ka šajā dubultalbumā viens disks ir instrumentāls un otrs ir vokālais, pareizi?

Lauris: Tieši tā. Instrumentālajā ir par divām kompozīcijām vairāk — «Stāvēju, dziedāju» un «Karavīri bēdājās» īsti nav vokālie aranžējumi, tāpēc astoņas dziesmas ir instrumentālas un sešas vokālas.

Rūta: Bet mēs jau esam paspējuši pēc albuma tapšanas pievienot klāt vēl divas tautasdziesmas! Tā kā gan jau šim albumam būs turpinājums kāds!

Tātad šis ir ilgstošs projekts. Bet vispār tā nav jūsu kopīgā debija, jūs jau esat kopā strādājuši, vai ne?

Lauris: Mēs esam satikušies dažādos projektos.

Rūta: Tik ļoti personīgi nē. Ir bijuši pāris koncerti ar «Mirage Jazz Orchestra» — gan ar grupu «Framest», gan solo, bet tas bija salīdzinoši sen.

Lauris: Jā, bet tāda ciešākā sadarbība mums pirmā.

Un kā? [smejas]

Rūta: Pagaidām bez starpgadījumiem! Es priecājos un laikam biju pagodināta, ka tiku izvēlēta, jo tomēr Lauris un Viktors [Ritovs], un Andris [Grunte], un Artis [Orubs] ir lielmeistari, un man ir tāda laba etnodžeza skola, ja tā var teikt, prieks, ka uz mani paļāvās. Man liekas, ka mēs labi viens otru papildinājām, un arī ieraksta tapšanai bija ļoti interesanti apstākļi — man neviens netraucēja, jo pavadījumi jau bija ierakstīti, un man faktiski bija jāieiet savā mazajā būdiņā, studijā, mājās un viss jāpārraksta.

Evilena Protektore

Mājās!

Rūta: Jā, es to darīju Engurē, kur mēs dzīvojām pa kovidlaiku un vīrs uztaisīja studijas telpu, kur es gāju, pati sevi ieraksīju simts reizes, lai man patīk, un tad sūtīju Laurim akceptēt.

Lauris uzticējās?

Lauris: Jā, es uzticējos, jo no iepriekšējiem projektiem zināju, ka Rūta visu izdarīs tā kā vajag! Es domāju, ka katram cilvēkam ir svarīgi tas, ko viņš izdara, it īpaši, ja tas kaut kur paliek pēc tam — diskā, piemēram.

Rūta: Un viens ir, kad producents saka, kā vajag, bet šādā mūzikā ir svarīga katra paša interpretācija un lidojums. Viens ir tas, kas paliks diskā, tad ir tas, ko tu vēl vari izpildīt koncertā un vēl transformēt.

Lauris: Un tad veidojās kaut kas savādāks, katrs koncerts atšķiras, nekad nezini, kas sanāks.

Bet kā tu vispār izvēlējies Rūtu?

Lauris: Man patīk, kā Rūta dzied! Tiešām, un tieši tautasdziesdziesmām ļoti piemēroti, jo viņai tas balss lidojums ir tāds viegls.

Rūta: Man atkal liekas, tieši noklausoties Kristīnes izpildījumu un tieši tautasdziesmas, man radās tāda vīzija par to, kā tam vajadzētu skanēt — tur nevajag neko samudrīt. Mums tautasdziesmu tēmas palikušas ļoti tuvu oriģinālam, tad pārējais, ko pēc tam var izlobīt no tā, tas jau ir atkal cits stāsts. Tad tas materiāls ir vieglāk uztverams. Man liekas, šajā projektā ļoti piestāvēja tautasdziesmai, kā tās skan — melodiski. Manā sidī vispār mīt ne tikai latviešu mūzika, ne tikai tautasdziesmas, ne tikai latviešu estrāde, bet arī kaut kas mūsdienīgs, un tāpēc es pati ar sevi kaut kā miksējos gan ar kaut ko tradicionālu, gan ar kaut ko ārpus mūsu zemes robežām.

Un kā jūs izvēlējāties dziesmas?

Lauris: Mēs ar Viktoru aprunājāmies un skatījāmies, kas uz trombona varētu labāk skanēt, un lai tautasdziesmas nebūtu pilnīgi nezināmas. Galu galā paņēmām to, kas Viktoram patīk, daudz nedomājot.

Rūta: Savukārt tās pēdējās, kas nav iekļautas albumā, mēs tā — es sēdēju pie vīra omes virtuvē, un Viktors man atsūta īsziņu, kādas vēl tautasdziesmas es zinātu un gribētu? Mēs meklējām kaut kādas nevis bēdīgās, bet varbūt enerģiskākas? Un tad Jāņa [vīra] ome sāka dziedāt visvisādas tautasdziesmas ko viņa zināja, un es tikai pierakstīju kā kuru sauc. Es aizsūtīju Viktoram sarakstu…

Etnomuzikoloģisks darbs, pētniecisks!

Rūta: Nu, jā, protams, katrā projektā, kad mēs rokam, vienmēr varam kaut ko vecu, bet jaunu uzrakt.

Evilena Protektore

Un kāds ir džezs šajā albumā?

Lauris: Džezs vispār ir ļoti mainīgs, tātad katrai tautasdziesmai viņš ir citādāks.

Rūta: Mēs viņu vairāk raksturojām kā jautrs vai bēdīgs.

Lauris: Jā, mazliet melanholiskas noskaņas ir, bet tas ir ļoti viegli uztverams džezs.

Rūta: Tur nav svinga!

Ak! Ko?! [smejas]

Lauris: Laikam jā, nevienā dziesmā…

Sanāk, ka dziesmas ir tas pašas abos diskos, tikai vienā tās dziesmas ir ar vokālu un citā bez? Ka klausītājs var izvēlēties, kā viņš grib dzirdēt kādu konkrētu tautasdziesmu?

Lauris: Labāk jau noklausīties abus divus! [smejas]

Rūta: Divi zaķi ar vienu šāvienu!

Un sastāvs, kas iespēlēja šo albumu, ir Tavs pastāvīgais sastāvs?

Lauris: Jā, citreiz uz kādu koncertu minimāli kāds pamainās, bet tas nav bieži.

Tātad nebija tā, kā tu tieši šai programmai izvēlējies mūziķus?

Rūta: Viņi jau paši par sevi ir īpaši!

Lauris: Mēs kopā spēlējam jau ļoti sen.

Bet dubultalbums ir tāds diezgan drosmīgs pasākums.

Lauris: Jā, bet mēs centīsimies, lai tas būtu pieejams katram gribētājam. Mūsdienās jau vispār diska formāts nav naudas pelnīšanai. Par cik mums šo disku izlaist palīdzēja Kulturkapitāla fonds, un mēs esam priecīgi, ka tāda iespēja ir, tad lai cilvēki klausās, lai priecājas par mūziku. Daudz palīdzējis arī Kuldīgas kultūras centrs, īpaši jāsaka paldies Intai Burnevicai, izdevniecība «Musica Baltica»… Drīz albums būs pieejams arī digitālajā vidē — gan «Spotify», gan «Apple Music», visur. Lai mūzika skan, tas jau vissvarīgākais.

Evilena Protektore

Nu tad pastāstiet man kā cilvēkam, kurš vēl nav dzirdējis šo albumu, kāpēc man būtu jānoklausās šis darbs? Kas ir īpašs jūsu albumā?

Rūta: Pirmkārt, jo tu dzīvo Latvijā, otrkārt, jo tā ir mūsu tradīcija, un treškārt, tas ir tas, kas ir aktuāls mūsdienās — kā mēs protam un mākam saglabāt mūsu senās tradīcijas un kultūru, bet tomēr jāatceras, ka ir 21. gadsimts un viss mainās un plūst, daudz kas satiekas, izšķiras (kaut kāda muzikālā metafora…), un katram, kurš noklausīsies, radīsies sava asociācija, bet tās būs unikālas un subjektīvas domas un viedokļi. Bet tas arī nav jāklausās ar kritiskām ausīm, bet attiecīgajā noskaņojumā — vieglā stāvoklī.

Lauris: Pie vīna glāzes.

Rūta: Vai tējas, vai kafijas.

Lauris: Jā, mašīnā, piemēram. Tas laiks, ko mēs mūsdienās pavadām mašīnā, ir pietiekams, lai noklausītos abus diskus! Ja brauc kaut kur ārpus pilsētas vai sastrēgumā, tas palīdzēs relaksēties, nedomāt par to, kas notiek apkārt, uztraukties par kaut ko. Vienkārši paklausīties mūziku. Vispār man par tautasdziesmām ir siltas atmiņas sirdī…

Rūta: Viņa katra ir īpaša, tāpēc arī tas nosaukums «Katram sava tautasdziesma», jo tautasdziesma kā tāda veido vienu lielu stāstu par mums, par mūsu senčiem, bet šajā gadījumā tas nosaukums iezīmē to, ka tautasdziesma tiešām ir katram sava, viņa ir citādāka, viņas savstarpēji forši savienojas, bet tomēr atšķiras — sešas māsas, un katrai ir sava rakstura iezīme, bet vienas asinis.