Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Senā un jaunā tautasdziesma


Raitis Zapackis

Tautasdziesma un džezs kopdancī 21. gadsimta Latvijā

Latviešu tautasdziesma gadsimtiem nesusi sev līdzi visdziļākās tautas atziņas un prātulas, pieredzi un gudrības. Tās sevī glabā katras tautas likteni, ievītu pantmēros un melodijās. Un šķiet, latviešu tautasdziesmas nav plauktā guļošas un putekļiem apklātas pagātnes liecības, bet dzīvesziņa, kas katrā paaudzē rod savu skaņu un savu atbalsi cilvēku sirdīs, tajā pat laikā paliekot «tautasdziesma»! Gan citēta un aranžēta akadēmiskās mūzikas apriņķos, gan izmantota populārajā mūzikā, gan atkal un atkal tautasdziesmai pievēršas tieši džeza mūziķi. Izdevniecība «Musica Baltica» nesen klajā laidusi etnodžeza mūzikas albumu «Katram sava tautasdziesma», kur skan Laura Amantova un Viktora Ritova radītās tēmu apdares. Dubulttvarta ieskaņojumā piedalījušies arī mūziķi, kuru vārdi Latvijas džeza mūzikas zinātājiem nebūt nebūs sveši: Laura Amantova džeza kvartets (Lauris Amantovs — trombons, Viktors Ritovs — taustiņinstrumenti, Andris Grunte — kontrabass, Artis Orubs — sitaminstrumenti) un dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse.

Albumā ietvertas ļoti populāras tautasdziesmas, ko atpazīs ikkatrs. Iespējams, tā varētu būt viena no šī albuma veiksmes atslēgām, jo lielākā auditorijas daļa tomēr vēlas dzirdēt ko labi zināmu. Bet vairāk tautasdziesma vai vairāk džezs?
Tautasdziesmu melodijas ir neizmainītas, tas nozīmē, ka nav jāmin, kas par tēmu skan, un, neraugoties uz oriģinālo tēmu ierasto skanējumu, skaistā harmonizācija un instrumentācija sniedz vieglu, nepārsātinātu džeza noskaņu. Laura Amantova kvarteta mūziķi ir spilgti kopā un spoži katrs atsevišķi. Te nav ko liegties, katrs no vīriem ir pieredzējis augstas proves mūziķis, kas zina sava instrumenta iespējas un zina sava darba kvalitāti. To gan nevar nosaukt par tradicionālā džezā ietērptu tautasdziesmu, ieskanās arī daudz citu nianšu, kas, protams, kuplina skanējumu un neļauj apnikt, radot katrai dziesmai atšķirīgas nokrāsas un efektus, saglabājot nemainītu, kā jau minēju, ar tautasdziesmu savelkošo elementu – melodiju. Ieskaņojumos vokāliste Rūta Dūduma-Ķirse izdzied latviešu tautas mantojumu. Jā, mēs zinām Rūtu kā azartisku, dauzonīgu, mūžam enerģijas pilnu džeza dziedātāju, bet te jau no pirmajām notīm pārsteidz viņas pazemība pret tautasdziesmu. Šī ir pilnīgi cita Rūta Dūduma-Ķirse, ko bieži nācies dzirdēt. Mierīgs, izlīdzināts un tīrs balss skanējums. Vienkāršība atskaņojumā, ko prasa tautasdziesma, ir vēl viena šī albuma veiksme. Un neraugoties uz to, ka amerikāņu džezs ir mūsu tautasdziesmas mazmazmazmazmaz… N-tajā pakāpē muzikālais radinieks, tomēr šī māmuliņa — tautasdziesma — ļauj uzvilkt sev laikmetīgus brunčus un ļauties dejai ar salīdzinoši jauno džezu.

«Katram sava tautasdziesma» ir viegli un patīkami tverams albums, kas iederēsies gan klausoties vienatnē, gan draugu lokā. Tradicionālās mūzikas un džeza mūzikas zinātāji te atradīs kādu gardu kumosu savai muzikālajai maltītei.