Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

«Rīgas Ritmi 2021» — «Jersika Records Stage»


Evilena Protektore

Festivāla «Rīgas Ritmi» īpašā skatuve ar «Jersika Records» leibla māksliniekiem un džeza filmām

Evilena Protektore

Neskatoties uz pandēmiju un ar to saistītajiem ierobežojumiem, mūsu vasara priecē ar visdažādākajiem ar džezu saistītajiem pasākumiem. Tā kā sākot ar jūnija vidu māksliniekiem parādījās iespēja uzstāties koncertos, bet pasākumu organizatoriem — tos rīkot, priecīgi bija visi, tai skaitā klausītāji, kuri, protams, bija jau izsalkuši pēc koncertiem. Skatīties koncertus tiešsaistē ir labi, jo tā ir izklaide, ko var baudīt, neizejot no mājām, tomēr klātienē ir daudz labāk, jo tad tā kopā būšanas enerģija piešķir īpašu maģiju. Baudīt mūziku kopā, spēlēt mūziku kopā ir ļoti vērtīgi, jo cilvēki tomēr ir sociālas būtnes. Protams, brīdī, kad teica «drīkst», pilsētas terases tika momentā pārpildītas ar apmeklētājiem, un uz jūnija beigām sajūsmas pakāpe palielinājās, jo tieši tad pilsētu ieskandināja lielākais Rīgas džeza pasākums — ikgadējais festivāls «Rīgas Ritmi»!

«Rīgas Ritmi» festivāls šogad ilga veselas četras dienas ar koncertiem dažādās vietās un māksliniekiem no dažādām valstīm. VEF Kultūras pils koncertzāli ieskandināja globālās mūzikas supergrupa «BOKANTÉ» un talantīgais mūziķis no Kadisas Andalūzijā Antonio Lizana ar savu kolektīvu; mūzikas nama «Daile» telpās izskanēja divu latviešu kolektīvu koncerti — «RIGAJAZZ Allstars feat. Viktors Ritovs», Paula Saija un Kristapa Vanadziņa trio ar draugiem un Ievas Kerēvicas dalību, kā arī kolektīvs no Lietuvas «Shinkarenko Jazz 4N»; «M/Darbnīcas» telpās izskanēja veseli pieci koncerti, kuros muzicēja Rūdolfa Macata kvartets, Tomā Mikāla trio, Gata Breijera sekstets, Tuomo Ūsitalo trio un Ivara Arutjunjana kvartets, bet katra vakara nogalē visiem interesentiem bija piedāvāta iespēja piedalīties jaunuzbūvētās terases džema sesijā.

Savukārt mūsu «JAZZin» komanda veselas divas dienas pavadīja vienā festivālam pilnīgi jaunajā koncertvietā, jo, pirmkārt, tur uzstājās mūsu kolēģe Aleksandra Line ar savu projektu «klausies», otrkārt, bija ārkārtīgi interesanti ieskatīties latviešu džeza un improvizētās mūzikas izdevniecības «Jersika Records» māksliniekos, tāpēc tālāk būs neliela foto atskaite no «Jersika Records» skatuves «Noass» mākslas centrā!

Koncerti uz «Jersika Records» skatuves norisinājās 2. un 3. jūlijā. Abās dienās klausītājiem tika piedāvāti to mākslinieku koncerti, kuri šogad jau ir laiduši klajā savus albumus — projekts «klausies», Kristapa Vanadziņa trio, Jānis Ruņģis un Arvīda Kazlauska un Ļuda Mockūna duets. Šie kolektīvi piedāvāja ieskatīties savos darbos, kas tapuši sadarbībā ar «Jersika Records» leiblu. Tāpat uzstājās mākslinieki, kuru plates vēl tikai tiks izdotas «Jersika Records» paspārnē.

2. jūlijā uzstājās «Vyšņiauskas / Čudars / Poišs / Arutyunyan» kvartets, projekts «klausies» un Kristapa Vanadziņa trio.

Pirmo pasākuma dienu atvēra «Vyšņiauskas / Čudars / Poišs / Arutyunyan» kvartets, kas sastāv no trīs latviešu un viena lietuviešu (lai arī divās valstīs dzīvojošā) mūziķa. Jaunizveidotajā sastāvā lietuviešu trompetista Dominika Višņauska vadībā muzicē izcili latviešu mākslinieki — ģitārists Matīss Čudars, kontrabasists Toms Poišs un bundzinieks Ivars Arutjunjans. Koncertā pamatā skanēja melodisks džezs, ieskaitot Matīsa Čudara kompozīcijas, kas satura ziņā kontrastēja ar frīdžeza skaņu plati, ko «Jersika Records» izdeva ar Auziņa, Čudara un Arutjunjana trio dalību.

Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore

Pilna koncerta foto galerija pieejama JAZZin Facebook lapā un JAZZin Flickr vietnē

Projekts «klausies» piedāvāja džeza un trīs valodās lasītās dzejas apvienojumu, kas ir brīva improvizācija un savstarpējā sintēze starp mūziku un literāro tekstu. Projektā muzicē dzejniece un «JAZZin» līdzdibinātāja Aleksandra Line, kas ar saviem domubiedriem pianistu Edgaru Cīruli un ģitāristu Kasparu Vizuli piedāvāja daļu no albuma «9», kas iznāca šī gada maijā, un arī ieskatu jaunajā programmā «ne/satiktie». Bija ļoti interesanti noklausīties daļu no nesen izdotās plates, jo pašā albumā ģitāras vietā mēs dzirdam kontrabasu dāņu mūziķa Alberta Reinholda Ostegoda izpildījumā, bet kas vēl interesantāk — māksliniekiem uz skatuves pievienojās arī laikmētīgās dejas pārstāvis Nauris Miķelis Goba, kas projekta uzstāšanās laikā piedāvāja savu šīs mūzikas vīziju dejas izpausmē.

Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore

Pilna koncerta foto galerija pieejama JAZZin Facebook lapā un JAZZin Flickr vietnē

Kristapa Vanadziņa trio atskaņoja programmu «The Love Garden Has Overgrown», kas plašākai publikai tika prezentēta kādu nedēļu pirms festivāla mūzikas namā «Daile». Klāt mūzikai «Jersika Records» piedāvāja arī noskatīties dokumentālo filmu par albuma tapšanu, kas tika filmēta Ventspilī, kur albums tika ierakstīts, un Liepājā, kur kolektīvs sniedza koncertu koncertzālē «Lielais Dzintars». Dokumentālās filmas autors — Latvijā dzīvojošais video makslinieks no Francijas Teo Ponsē.

Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore

3. junijā uz skatuves satikās vēl dažādi mākslinieki un kolektīvi, kurus klausītājiem ir iespēja izbaudīt vinila formātā vai vienā no populārajām digitālajām mūzikas platformām.

Pirmais uz skatuves kāpa ģitārists, ko dēvē par savas paaudzes spožāko Latvijas džeza un laikmetīgās mūzikas improvizētāju, Jānis Ruņģis, kurš iepriecināja ar platē izdoto programmu «Yggdrasil», kur eksperimentē ar visdažādākiem instrumentiem — baznīcas ērģelēm, ģitārām, «Fender Rhodes» klavierēm, «Wurlitzer» elektriskajām ērģelēm, klavicimbalu un dažādiem elektriskās ģitāras efektiem un skaņas cilpām. Protams, «Noass» nepiedāvā baznīcas ērģeles, bet klavicimbalu priekšnesumā gan varēja pamanīt!

Mārtiņš Krastiņš
Mārtiņš Krastiņš
Mārtiņš Krastiņš

Ļuds Mockūns un Arvīds Kazlausks veido vēl vienu duetu, kas prezentēja savu kopdarbu relatīvi nesen. Divu lietuviešu saksofonistu mūzika tika iemūžinātā platē Jelgavas novada Drabiņu purva amfiteātrī «Saulgrieži». Mākslinieki kārtējo reizi pierādīja, ka saksofons ir ļoti daudzpusīgs instruments un pareizajās rokās ir spējīgs radīt patiešām unikālas skaņas. Meistarība, kuru demonstrēja abi mākslinieki, atstāja sajūsmā klausītājus, bet nospēlētā mūzika ievadījā transā vai savdabīgā meditācijas stāvoklī.

Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore

Pilna koncerta foto galerija pieejama JAZZin Facebook lapā un JAZZin Flickr vietnē

Festivāla programma noslēdzās ar jaudīgu priekšnesumu no kolektīva, kas vēl nav «Jersika Records» arsenālā, bet zinoši cilvēki saka, ka sadarbība top, kas ir ļoti interesanti un aizraujoši! Miķeļa Dzenuškas projekts «Uzvaras Bulvāris» radies kā protests pandēmijas ierobežojumiem, kuru laikā mēģinājumus bija praktiski neiespējami organizēt kā mācību iestādēs, tā arī publiskās mēģinājumu telpās. Grupas līderis Miķelis Dzenuška šā gada sākumā uzsāka «nelegālos» mēģinājumus savā dzīvoklī, sākumā spēlējot divatā, bet beigās jau piedaloties septiņiem cilvēkiem. Programmā tika atskaņoti gan skaņdarbi no Miķeļa debijas albuma «Pritonā», gan arī jaunas kompozīcijas.

Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore
Evilena Protektore

Pilna koncerta foto galerija pieejama JAZZin Facebook lapā un JAZZin Flickr vietnē

Ārpus mūzikas «Jersika Records» skatuve piedāvāja arī vairākus video materiālus, kas tapa gan kā ilustrācijas izlaistajiem albumiem (iepriekšminētā filma «The Love Garden Has Overgrown»), gan kā mākslas un vēstures arhivēšanas un dokumentēsanas darbi: franču režisora Teo Ponsē un latviešu kinematogrāfista Zigmāra Zilgalvja kopdarbs — mākslas filma «Eve and the maze, kas tika radīta, iespaidojoties no Kārļa Auziņa, Matīsa Čudara un Ivara Arutjunjana albuma «The Maze», filma «Saruna pēc nedaudz gadiem» («Prizma studio», 1980.) un dokumentālā filma «Pie klavierēm Džeks Michalicky. Pirmais zināmais Latvijas džeza pianists».

Evilena Protektore

Kopumā sanāca diezgan krāšņa festivāla programma, abas dienas bija ļoti interesantas, baudāmas, iedvesmojošas un pat izglītojošas! Prieks par to, ka Latvijā ir savs džeza leibls, kas pulcē savus klausītājus arī šādā veidā!