Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Digitālā Džeza diena


Evilena Protektore

Starptautiskās Džeza dienas kuplās svinības pandēmijas apstākļos

Evilena Protektore

Pēdējie nu jau gandrīz divi gadi Latvijas džeza pasaulei bijuši diezgan traumatiski, ja tā var teikt, un pie vainas, protams, pandēmija. Brīdī, kad visa pasaule apstājās, džeza mūziķi pazaudēja ļoti daudz — iespēju koncertēt un, kas ir, manuprāt, vissvarīgākais, džemot, jo būšana kopā mūzikā džezistiem ir vitāli nepieciešama mūzikālās dzīves sastāvdaļa. Pirmais šoka brīdis rezultējās solo koncertos tiešsaistē, bet lielākie Latvijas pasakumi, tādi kā festivāli «Rīgas Ritmi» un «Saulkrasti jazz», «Riga Jazz Stage» konkurss un citi vienkārši tika atcelti. Diemžēl arī Starptautiskās džeza dienas pasākumus 2020. gadā nācās atcelt. Plānots bija daudz, kā vienmēr — vairākas meistarklases, koncerti, džema sesija un pat vairāki ārzemju mākslinieki, bet, tā kā pasākuma brīdī vēl nebija atļauts pulcēties, mēs ar «Wise Music Society» komandu nolēmām pārcelt visas svinībās gadu uz priekšu.

Jāsaka, ka 2021. gadā situācija nepalika krietni labāka — gads sākās ar komandantstundu brīvdienās un ārkārtas situāciju, kas tika pagarināta ik pēc nedēļas. Mums uzreiz kļuva skaidrs, ka organizēt pasākumus klātienē diez vai sanāks, tādēļ nolēmām pakļauties modernajām tendencēm un paļauties uz mūsdienu tehnoloģijām, tāpēc programma, ar ko rezultējās mūsu «prāta vētra», sanāca gan izklaidējoša, gan izglītojoša. Jāpiemin, ka izglītība vienmēr bijusi nozīmīgā Starptautiskās Džeza dienas pasākumu sastāvdaļa, to postulē gan UNESCO, gan mēs paši, jo tas ir džezmeņu asinīs — vienmēr mācīties un attīstīties. Jāpiemin arī tas, ka visi pasākumi, kas notika tiešsaistē, joprojām ir pieejami, tāpēc šis nelielais raksts piedāvā jums, dārgie lasītāji, pievienoties mūsu svinībām kaut šodien, noklausīties labu mūziku un noskatīties vairākas meistarklases par dažādām tēmām! Tātad, kas ir pieejams no Starptautiskās Džeza dienas pasākumiem Latvijā?

Piedāvājām sākt ar vienu skaistu koncertierakstu, kas tika prezentēts tieši 30. aprīlī — Krista Saržanta koncerts Latvijas Nacionālajā bibliotēkā!

Krists Saržants ir latviešu laikmetīgās un starpžanru mūzikas komponists un pianists. Koncertējot Latvijā, Igaunijā, Dānijā, ASV un citās valstīs, Krists ir sadarbojies ar tādiem Eiropā un pasaulē aktīvi koncertējošiem mūziķiem kā Kenets Dāls Knudsens, Pīters Hermans, Jasīnu Bularē, tāpat arī vairākiem Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Latvijas Radio bigbenda, kā arī Latvijas Nacionālās operas mūziķiem.

2020. gadā mākslinieks izdeva savu debijas albumu «Then and Now», kurš 2021. gadā tika nominēts Latvijas mūzikas ierakstu gada balvai «Zelta Mikrofons». Ar savu kompozīciju «Presence» viņš bija viens no pusfinālistiem Baltijas jauno komponistu bigbenda kompozīciju konkursā, kā arī albumā esošā kompozīcija «The Gopher Protocol» tika izvēlēta kā viena no 11 uzvarētājām starptautiskajā kompozīciju konkursā Dānijā «Fresh From The Press» — kompozīcija tika izpildīta laureātu koncertā, plaši atzītā dāņu basista un komponista Keneta Dāla Knudsena un itāļu ģitāristes Lauras Veltri aranžijā.
«Koncertieraksts: Krists Saržants «Then and Now» ar kamerorķestri / dzīvajā no Latvijas Nacionālās bibliotēkas» ir Saržanta debijas albuma «Then and Now» prezentācijas koncerta, kas norisinājās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē 2020. gada 23. septembrī, dzīvais ieraksts. Tajā dzirdamas Krista oriģinālkompozīcijas no albuma vēl nebijušā sastāvā. Kamerorķestris Artūra Gaiļa vadībā, izcili mūziķi seksteta sastāvā — Evilena Protektore, Dāvis Jurka, Kaspars Vizulis, Toms Poišs, Artis Orubs, kā arī solistes, dziedātājas Ieva Kerēvica un Laura Grecka.

Vēl vienu koncertu, ko klausītājiem bija (un joprojām ir) iespēja izbaudīt, sniedza kolektīvs «Dream Teller».

«Dream Teller» («Sapņu Teicējs») ir jauno Latvijas izpildītājmākslinieku un komponistu tikšanās, lai radītu mūziku, kas apbur, un aicinātu klausītāju ieklausīties sevī. Tās melodijas meklē skaisto starp intuitīvo un loģisko, kamēr vārdi apcer sapņus, dabu, zemapziņu un neapzināto. Skaņdarbi bieži vien atrodas starp žanru līnijām un smeļas iedvesmu no klasiskās, džeza un indie mūzikas. Sastāva pamatā ir vokāliste Kristīne Liede, pianists Edgars Cīrulis un kontrabasists Jānis Rubiks, visi trīs — arī komponisti un kompozīciju autori.

Starptautiskās Džeza dienas koncerts tika filmēts kultūrvietā, kas ļoti labprāt uzņem dažādu novirzienu džeza māksliniekus — «M/Darbnīcā».

Par izglītojošo svinību daļu šoreiz rūpējās pieci viesmākslinieki no dažādām pasaules malām — Dānijas, Brazīlijas, Krievijas un Amerikas Savienotajām Valstīm. Tēmas bija visdažādākās, tāpēc arī katrs interesents varēja atrast to, kas viņam patiktu visvairāk un būtu visnoderīgākais. Šogad mākslinieki stāstījā par šādām tēmām:

Sorens Mollers, dāņu komponists un pianists par to, kā atrast savu iekšējo balsi, attīstīt savu unikālo rokrakstu.

Saša Mašins, bundzinieks un komponists no Krievijas, par ritma izjūtas uzlabošanās metodēm, kā arī piedāvāja vairākus noderīgus, praktiskus vingrinājumus.

Djego Beirao, ģitārists un pedagogs no Brazīlijas, piedāvāja dziļāk ieskatīties sambas stilā, uzzināt vairāk par sambas vēsturi un par stilistikas niansēm.

Nikola Zuraitisa, «Grammy» balvai nominēta vokāliste un komponiste, piedāvāja izmēģināt savus spēkus dziesmu rakstīšanā, pielietojot vairākās metodes.

Džeisons Hīts, kontrabasists, mākslinieks, rakstnieks, vairāku apmācību autors un pasniedzējs, kura blogs un podkāsts «Contrabass Conversations» («Kontrabasa sarunas») ir labi zināms visas pasaules kontrabasistiem, piedāvāja piedalīties sarunā par to, kā izdarīt tā, lai tieši tevi pamana simts mūziķu pulkā.

Visu meistarklašu ieraksti ir pieejami Starptautiskās Džeza dienas Latvijā «Facebook» lapā. «Wise Music Society» komanda ir īpaši pateicīga Valsts Kultūrkapitāla fondam par atbalstu un iespēju pielāgot pasākumu mūsdienu vajadzībām.