Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Līdz ausīm džezā


Aleksandra Line un Evilena Protektore

Indriķa Veitnera jubilejas koncerta dzīves ceļojums

Evilena Protektore

Pats septembra sākums tika atzīmēts ne tikai ar jaunā mācību gada sākumu (kas bija jauki kaut vai tāpēc, ka skolēniem bija iespēja beidzot satikties klātienē, nevis komunicēt ar skolotāju caur datora ekrānu, sēžot mājās pašizolācijā), bet arī ar kādu citu pozitīvu notikumu — 3. septembrī beidzot izskanēja ilgi gaidītais un pandēmijas dēļ pārceltais koncerts, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas džeza katedras vadītāja, vienīgā džeza vēsturnieka ar doktora grādu, klarnetista, saksofonista, bandžo spēles pratēja un vienkārši laba cilvēka jubilejas svinību vakars koncertzālē, Mūzikas namā «Daile».

Koncerta divās daļās piedalījās divi kolektīvi, kuros pats jubilārs aktīvi darbojas — pirmo daļu ieskandināja «Mirage Jazz Orchestra», bet otrajā daļā uzstājās vēl viens īpašs kolektīvs, diksilends «Sapņu komanda». Koncertā arī piedalījās vairāki īpašie viesi — Eduards Raubiško, Indriķa kolēģe, JVLMA docente, džeza dziedātāja Inga Bērziņa, etnodžeza grupas «Patina» dalībnieki — dziedātāja Biruta Ozoliņa un bundzinieks Tālis Gžibovskis, koncertu vadīja un arī vairākas dziesmas nodziedāja dziedātājs Normunds Rutulis, ģitārists Ingus Feldmanis un citi, bet par īpašu pārsteigumu skatītājiem kļuva Kultūras ministra Naura Puntuļa uzruna un arī priekšnesums kopā ar «Mirage Jazz Orchestra».

Evilena Protektore
Evilena Protektore

Koncertā izskanēja vairāki džeza skaņdarbi, vairāki zināmi skaņdarbi džeza apdarēs, Madara Kalniņa aranžijas, kaut kas ļoti labs, bet sen aizmirsts. Protams, skanēja arī Gunāra Rozenberga darbi, ar ko «Mirage Jazz Orchestra» ir labi pazīstams — kolektīvam bija tieša saikne ar leģendāro mākslinieku. Kopējā konceta noskaņa, kaut gan svinīga, tomēr bija diezgan relaksēta un ļoti patīkama, priekšnesumi bija pilni ar jokiem (īpaši var atzīmēt Raivo Stašāna improvizēto un labsirdīgo skaņdarbu pietekšanu), bet ko gribētos uzsvert — bija jūtams, cik priecīgi visi mākslinieki bija satikties uz vienas skatuves un muzicēt kopā. Visos priekšnesumos skaidri varēja redzēt, ka visi koncerta dalībnieki ir ne tikai kolēģi, bet arī labi draugi.

Evilena Protektore

Mūsu «JAZZin» žurnāla komanda šoreiz nolēma nevis recenzēt koncertu, bet gan piedāvāt lasītājiem izbaudīt vairākas bildes no pasākuma, kā arī lasīt, ko daži interesanti cilvēki domā par savu kolēģi un draugu.

Evilena Protektore

Pēteris Vilkaste, aktieris, kultūras darbinieks

«Indriķis ir mans maģistrantūras laika kursabiedrs — mēs kopā mācījāmies Kultūras akadēmijā kultūras un mediju menedžmentu. Skaisti viņš spēlē, ļoti izjusti. Ļoti pozitīvs, jauns, fantastisks cilvēks un atbalsta plecs — tāda sajūta bija studiju laikā. Bet savā laikā biju pazīstams arī ar viņa tēti, dzejnieku un žurnālistu Juri Veitneru, bijām pat kolēģi laikrakstā «Jūrmala». Tā kā es esmu tilts, kas pieskāries divām viņu dinastijas paaudzēm.»

Evilena Protektore

Dace Kaprāne, VEF vēstures muzeja galvenā krājuma glabātāja

«Indriķi es sākumā iepazinu kā makšķernieku. Mūsu kopīgajos laukos es viņu pirmo reizi ieraudzīju pie mūsu draugiem —viņš pirms tam strādājis kādas trīs nedēļas bez brīvdienām, atbraucis uz laukiem, izkāpis no mašīnas, neiegāja pat iekšā mājā, uzreiz turpat mašīnā uzvilka gumijas zābakus, paņēma divus spaiņus ar zivju barību, makšķeres un skriešus aizskrēja uz Salacas upi makšķerēt, un neparādījās aptuveni desmit stundas. Tikai pēc tam sapratu, ka viņš ir ne tikai makšķernieks, bet arī ļoti kaislīgs, talantīgs mūziķis un brīnišķīgs vēsturnieks, draugs un tētis. Viss, ko Indriķis dara mūzikā, ir apbrīnojami, ar ļoti lielu mīlestību, un var redzēt, ka viņam pašam ļoti patīk tie skaņdarbi, ko viņš šīvakara koncertam ir izvēlējies. Es jūtu katrā kompozīcijā — jā, tas ir Indriķis, tas ir viņš.»

Evilena Protektore

Maija Sīpola, JVLMA ārlietu darba prorektore, profesore

«Tik daudz kas nāk prātā… Sākumā es īsti nesapratu, kas viņš ir, es tomēr galīgi klasiskais pianists esmu, bet viņš — galīgs džezs līdz ausīm! Bet pēc tam es sāku saprast, kas viņš ir, tad, kad mums sāka braukt tie viesi, un tad, kad es konstatēju, ka mums to viesu visvairāk ir tieši džezā un kad es paskatījos, cik augstu viņi vērtē Indriķi un cik viņiem šausmīgi patīk ar viņu komunicēt, ar viņu spēlēt… To, kas tev ir priekšā, tu uzreiz neredzi, bet, kad paskaties ar kāda cita acīm uz to, kas tev vienmēr blakus bijis, tad — paga, paga, viņš tik tiešām ir kolosāls! Tiešām ir šausmīgi labs un tiešām fantastiski spēlē! Un, ja mēs pieminām mākšķerēšanu, tad tie visi amerikāņi zina, ka viņam jāved makšķerāķi un visādas mušiņas un kas tikai tur vēl nē, vārdu sakot, visa Amerika dzīvo līdzi Indriķa makšķerēšanai!»

Evilena Protektore

Inga Bērziņa, džeza dziedātāja, JVLMA docente

«Domājot par Indriķi, vispirms prātā nāk mūsu sarunas. Kopīgie komandējumi nav tikai darbi, bet arī paeljas ēšana Madrides restorānā vai kopīgs laiks beļģu alus bārā. Tikpat jauki ir parunāties «Laimas» kafejnīcā pie akadēmijas stāvvietas vai kolosālajā Indriķa lauku mājā Gaujienas pusē. Un vienmēr ir, ko apspriest un uzklausīt labu domu ar asprātīgu iestarpinājumu no grāmatu citātiem.»

Evilena Protektore

Lauris Amantovs, trombonists, «Mirage Jazz Orchestra» mākslinieciskais vadītājs

«Indriķis ir īsts profesionālis! Kopā ar viņu spēlēt ir īsts gandarījums! Jebkuras sarežgītības notis viņam ir nieks! Indriķis ir īsts «orķestra cilvēks». Un arī «vīrs un vārds», uz viņu var droši paļauties — ja kas sarunâts, tad tā arī būs! Tas diemžēl mūsdienās paliek arvien lielāks retums… Godīgs pret sevi un citiem!»

Evilena Protektore

Normunds Rutulis, dziedātājs, mūzikas un radio producents, radio DJ un TV raidījumu vadītājs

«Indriķis ir varens vīrs. Muzicēt ar viņu uz vienas skatuves un sajust kopīgo noskaņu ir viegli. Viņš ir dzimis mūzikai. Priecājos par reizēm, kad varu teikt: «Un tagad solo — Indriķis Veitners!»»

Zintis Žvarts, saksofonists, pedagogs

«Ar Indriķi esam vienaudži un daudz laika esam pavadījuši kopā. Viss, protams, saistībā ar muzicēsanu — visvairāk sanācis kopā spēlēt bigbendos «Sirius», «Volo» un Radio bigbendā. Paralēli Indriķis vienmēr muzicējis visdažādākajos sastāvos, sākot ar ilggadējo džeza kopspēli ar Juri Mutuli un turpinot ar Inokentiju Mārplu, Žoržu Siksnu, «A-Eiropu un vēl, un vēl. Tas mani viņā vienmēr ir fascinējis un iedvesmojis. Nešķirot, nevilkt kaut kādas iedomātas robežas, vienmēr spēlēt ar maksimālu atdevi un ļoti augstā kvalitātē.

Vēl man ļoti svarīgi liekas, ka Indriķis vienmēr ir saglabājis ļoti patiesu, atklātu un vienkāršu attieksmi pret kolēģiem. Neliekuļo, vienmēr precīzi definē savu viedokli, viņam ir nepieņemama haltūristiska attieksme… Un, protams, milzīgs prieks par viņa ģimeni, lauku māju un viņa fanātisko makšķerēšanas prieku!
Novēlu viņam, lai izdodas sabalansēt visas svarīgās lietas dzīvē, bet lai vienmēr paliek laiciņš arī hobijam un atpūtai. Un, protams, gaidām atkal jaunus vēsturiskos pētījumus un grāmatas!»