«Škiuņa džezs» — jauns džeza festivāls Latgalē
Meistarklases, koncerti, Baltijas valstu sadarbība un veltījums Tomam Lipskim — džezs Lūznavā

Šīs vasaras noslēgumā, no 28. līdz 31. augustam, Rēzeknes novada Lūznavā izskanēja vēl nebijis festivāls, pirmais Baltijas džeza festivāls «Škiuņa džezs». Par festivāla idejas autoru 2018. gadā kļuva Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas džeza nodaļas izveidotājs, komponists un džeza mūziķis Toms Lipskis. Festivāla mērķis ir popularizēt un veicināt interesi par džeza mūziku, kā arī veicināt Baltijas džeza mūziķu sadarbību, aktīvi piedaloties meistarklasēs, džemsesijās un koncertos, to visu izdzīvojot skaistajā un mierpilnajā Lūznavas muižā Latgalē.
Arī man tika dota iespēja doties uz Latgali un piedalīties šajā festivālā kopā ar saviem kolēģiem no projekta «deciBels» — «Ethno+ Jazz Vol.5», kurš jau izskanēja pavasara sākumā «Rīgas Mākslas telpā.» Projekta mērķis bija parādīt un popularizēt jaunrades attīstību, kas notiek Jāzepa Vītola Lavijas Mūzikas akadēmijā. «Ethno+ Jazz Vol.5» ir etnomuzikoloģijas un džeza katedras studentu kopīgi izveidots projekts, kurā ir iespējams saklausīt svaigas vēsmas, apvienojot dažādas idejas un pagājušā gadsimta Latvijas folkloras ierakstus.
Tā nu pēc neliela pārtraukuma mēs atkal apvienojāmies, atsvaidzinājām programmu un devāmies 30. augusta rītā uz Latgali. Jāatzīst, ka vairāk kā trīs stundu garais ceļš līdz Lūznavai bija diezgan nogurdinošs, taču, nokļūstot galapunktā, es biju ļoti patīkami pārsteigta. Lūznavas muiža pavisam noteikti ir viena no skaistākajām un greznākajām muižām, kādā esmu bijusi, to visu vēl papildināja skatuve, kura atradās pašā muižas priekšā, un ļoti gaumīgi iekārtota skatītāju zona.
No 28. augusta norisinājās meistarklases un džemsesijas, taču atklāšanas koncerts festivālā «Škiuņa džezs» norisinājās 30. augustā, kurā kā pirmie koncerta viesi bijām mēs, «Arhīvisti.» Savu uzstāšanos sākām ar no arhīva aizgūtu tekstu, kuru ierunājis Rīgas Jaunā Latviešu teātra aktieris Pēteris Rudzītis. Tālāk jau turpinājāmkoncertu ar aranžētām latviešu tautas melodijām. Jāatzīst, ka instrumentācija bija diezgan plaša visa koncerta garumā, sākot ar lielovokālu skaitu un ritma grupu, beidzot ar kokli, garmošku, svilpaunieku, stabuli un daudziem citiem akcentus piešķirošiem instrumentiem. Koncerta programma tika veidota pēc savienošanas principa, tādējādi no viena skaņdarba pārejot nākamajā ļāvam arī emocijām savīties vienotā stāstā. Programmā varēja saklausīt ne tikai aranžetus skaņdarbus, bet arī oriģinālkomozīcijas, divas no tām sarakstījis mūsu grupas ģitārists Rolands Majors.
Skatītāju rindas koncertā papildinājā arī JVLMA pasniedzēji un pedagogi no citām skolām, kuri pavadīja Latgalē vairākas dienas, pasniedzot meistarklases un piedaloties džemsesijās. Diemžēl pēc uzstāšanās bijām spiesti doties mājup, tādēļ arī nedzirdējām pārējos dalībniekus. No personīgā viedokļa varu teikt, ka šis festivāls ir ļoti labs veids kā noslēgt vasaru, jo kas gan var būt labāks par uzstāšanos tik skaistā vietā, pašās vasaras beigās, īsi pirms darbīgā mācību gada sākuma…

Par pasākumu «Škiuņa džezs» stāsta Indriķis Veitners:
Idejas autors ir Toms Lipskis. Viņa sapnis bija ienest džeza mūziku Latgalē. Toms sava mūža laikā paveica daudz ievērības cienīgu lietu —— izveidoja džeza mūzikas nodaļu Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā, Lūznavā izveidoja džeza mūzikas festivālu «Škiuņa džezs», paralēli visam vēl bija aktīvs mūziķis un komponists.
Festivāla organizatorisko pusi šogad pārņēma Lauris Amantovs, kurš savulaik arī mācījies Rēzeknes mūzikas vidusskolā. Festivāla galvenā ideja ir izvērst šo pasākumu starptautiskā mērogā, tādēļ arī dalību ņēma mūziķi no Lietuvas un Igaunijas, ar kuriem jau agrāk ir notikusi sadarbība. Šīs četras dienas paskrēja nemanot, varbūt būtu gribējies meistarklasēs ieraudzīt vairāk pūtēju, taču bija diezgan daudz pianistu. Man palika ļoti labs iespaids par Rēzeknes mūzikas vidusskolas studentiem, viņi bija ļoti motivēti, nāca uz mēģinājumiem un aktīvi piedalījās meistarklasēs, tā bija ļoti jauka sajūta. Festivāla vieta ir brīnišķīga, ļoti romantiska un skaista. Visas šīs dienas, kamēr atradāmies Lūznavā, mēs, pasniedzēji, dzīvojām pilī.
Manuprāt, ir ļoti svarīgi aktīvi organizēt šāda veida pasākumus reģionos, jo informācija par džeza mūziku mazākās pilsētās un pagastos ir nepietiekama, līdz ar to cilvēki nezina, kas īsti notiek. Tā ir nepietiekama informācijas apmaiņa, kuru mēs varam uzlabot tikai iepazīstinot cilvēkus ar to, ko mēs darām. Džeza mūzika Latgalē ir diezgan eksotiska lieta, tapēc jāsaka liels paldies cilvēkiem, kuri apmeklē šos pasākumus, un jāatzīst, ka publika šajā pasākumā mums bija. Esmu priecīgs arī par to, ka mums izdevās atvest Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas džeza un etnomuzikoloģijas projektu «Ethno+Jazz».
Festivālā varēja klausīties ļoti labus koncertus, piemēram, pirmajā dienā Sīms Aimla (Siim Aimla) priecēja klausītājus ar savu modernā džeza programmu. Otrajā dienā klausītāji diezgan atzinīgi arī novērtērtēja diksilendu «Sapņu komanda», kam sekoja lietuviešu grupa «Sambossa», festivālu noslēdzot Rēzeknes bigbendam.
Par tehnisko nodrošinājumu arī nenācās uztraukties, jo visa aparatūra un nepieciešamie instrumenti tika nodrošināti. Varējām strādāt gan ar ansambļiem, gan individuāli. Organizatoriskā puse, manuprāt, bija ļoti labi sakārtota.