Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Berlīnes lielākais džeza festivāls «XJazz» šogad priecēs ar 72 koncertiem


Melomāna ceļvedis — 8. līdz 12. maijā «XJazz» festivāls Berlīnē

Aiga Leitholde
Publicitātes foto

Koncerta apmeklējums vienmēr ir labs iemesls ceļojumam, it īpaši, ja tas notiek vienas stundas lidojuma attālumā — Berlīnē, kas izsenis zināma kā viens no Eiropas mūzikas centriem. Pavisam drīz — no 8. līdz 12. maijam — dažādās Berlīnes koncertvietās skanēs festivāla «XJazz» koncerti, kas ir lielākais no pilsētas džeza festivāliem.

Festivāla «XJazz» idejiskais mērķis ir mainīt ar džeza mūziku saistītus stereotipus. Tāpēc koncerti notiek klubos, kur ikdienā skanētu citu stilu mūzika. Plānojot programmu, tiek domāts par dažādu paaudžu klausītājiem, bet mūziķi tiek aicināti uzstāties sev neierastākos formātos. Programmā būs gan džezs šī žanra klasiskajā nozīmē, gan dažādi eksperimenti — akustiski un elektriski, uzstāsies arī tie saucamie singer/songwriter. «XJazz» rūpējas par to, lai programma pēc iespējas labāk prezentētu Berlīnes un Vācijas džeza scēnu, šādi izceļoties starp citiem Vācijas džeza festivāliem. Festivāls sadarbojas arī ar citām valstīm — piemēram, šogad «XJazz» norisināsies arī Turcijā — Stambulā, Ankarā un Izmirā.

Paralēli šīgada festivālam no 6. līdz 12. maijam «XJazz» piedāvā arī meistarklases/darbnīcas kopā ar tādiem mūziķiem un komponistiem kā Mariuss Nesets (Marius Neset), Deivs Kings (Dave King), Bodeks Janks (Bodek Janke), Omers Kleins (Omer Klein), Kristjans Randals un citiem meistariem. Visiem meistarklašu dalībniekiem tiks piešķirta arī festivāla pase! Ja tev jau ir 16 gadi, vairāk informācijas meklē festivāla mājaslapā.

Pievēršoties «XJazz» programmai, ko var apskatīt festivāla mājaslapā, uz to vērts doties kaut vai pāris koncertu dēļ, jo muzikālais piedzīvojums džeza festivālu ietvaros var būt tik ļoti intensīvs un saviļņojošs, ka ar pieciem koncertiem pilnīgi pietiks, un uz katru koncertu var arī atsevišķi nopirkt biļetes. Atkarībā no vakara mākslinieka, to cena ir no 15 līdz 27 EUR. Koncerti notiek Berlīnes daļā — Kreicbergā, vismaz septiņās dažādās norises vietās, kas atrodas viena otrai blakus, vai tālākais — kilometra atstatumā.

Kādus koncertus ieplānot savā programmā?

«Punkt. Vrt. Plastik» 9. maijā plkst. 22 klubā «Privatclub»

Trio «Punkt. Vrt. Plastik» veido improvizētās mūzikas klausītājiem Latvijā labi zināmā pianiste Kaja Drakslere (Kaja Draksler) kopā ar kontrabasistu Peteru Eldu (Petter Eldh) un bundzinieku Kristianu Lilingeru (Christian Lillinger). Katrs no mūziķiem savā veidā ir atstājis nospiedumu Berlīnes džeza ainavā, un arī kā trio «Punkt. Vrt. Plastik» sola radīt aizraujošu, muzikālajās formās daudzveidīgu priekšnesumu.

Rolfs Kūns «Yellow + Blue» 10. maijā plkst. 18 klubā «LIDO»

Godinot Eiropas džeza tradīciju, jāapmeklē saksofonista un klarnetista Rolfa Kūna (Rolf Kühn) koncerts. 89 gadus vecais džentelmenis ir Vācijas džeza leģenda, kuru joprojām raksturo intensitāte un daudzveidīga muzikālā valoda. (Savā laikā spēlējis arī Benija Gudmena orķestrī). Festivālā viņš kopā ar domubiedriem atskaņos mūziku no sava jaunākā albuma «Yellow + Blue» un interpretēs savas iecienītākās balādes.

Trio «The Bad Plus» 10. maijā plkst. 19.30 klubā «Bi Nuu»

Amerikāņi «The Bad Plus» jau 20 gadus ir viena no spilgtākajām džeza grupām, ar kuru aizsākusies daudzu, tajā skaitā arī mana, izpratne par mūsdienīgu džezu. 2018. gadu «The Bad Plus» sāka ar pārmaiņām. Savā kolektīvā viņi uzņēma pianistu Orinu Evansu (Orrin Evans) un kopā izdeva savu 13. albumu «Never Stop II», kuru mūzikas kritiķi novērtēja kā vienu no aizvadītā gada labākajiem džeza albumiem. Cik izcila grupa «The Bad Plus» ir koncertā, par to man bija tā laime pārliecināties pērn festivālā «Jazzkaar» — tā nebija spēlēšana, tā bija atmosfēras izmainīšana. Iesaku, kaut vai visas piecas reizes pēc kārtas!

Kinga Glyk 11. maijā plkst. 18.30 klubā «LIDO»

20 gadus vecā poļu basģitāriste Kinga Glika (Kinga Glyk) ir viena no pēdējo gadu džeza sensācijām. Slavu viņa iemantoja vēl tīņu gados, pateicoties savai kaverversijai Ērika Kleptona dziesmai «Tears in Heaven», kura internetā skatīta /klausīta vairāk nekā 20 miljonu reižu. Mūziķe spēlē džezu-fanku-blūzu, viņas debijas albumu ir izdevusi lielā ierakstu kompānija «Warner Music Group Company» un Kinga jau ir paspējusi uzstāties visā plašajā pasaulē. «Xjazz» viņa uzstāsies ar trio «Głyk P.I.K. TRIO». Jāiet klausīties kaut vai ziņkārības pēc!

Gilads Hekselmans 11. maijā plkst. 21 klubā «Orania»

Savā mūzikā ģitārists Gilads Hekselmans (Gilad Hekselman) spēj filigrāni iepīt dažādus elektroniskus efektus, ritma asimetriju, tempa maiņas, saglabājot nemainīgu melodisko plūdumu. Pagājušajā gadā viņš izdeva albumu «Ask for Chaos», kuru radīja kopā ar divām grupām: «ZuperOctave» — pianistu Āronu Pārku (Aaron Parks) un bundzinieku Kušu Abadeju (Kush Abadey), un «the gHex Trio» — basistu Riku Rosato (Rick Rosato) un bundzinieku Džonatanu Pinsonu (Jonathan Pinson). Savukārt «XJazz» viņš uzstāsies kopā ar pianistu Šai Maestro (Shai Maestro) un bundzinieku Ofri Nehemju (Ofri Nehemya), vai nav skaists salikums?

Šie ir tikai pieci no 72 «XJazz 2019» festivāla koncertiem. Uzstāsies arī dažādi orķestri, kā, piemēram, afrobeat «Kokoroko», «Nubiyan Twist» un ielu orķestris «MEUTE». Īpašas programmas sagatavojuši mūzikas ierakstu izdevēji — somu ierakstu kompānija «We Jazz» un vācu «7K!», un ne tikai. Pilna festivāla programma atrodama festivāla mājaslapā.