Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Par mājām un būšanu mirklī


Edgars Cīrulis

Apskats par Kristīnes Prauliņas autormūzikas debiju «A Warmer October»

Evilena Protektore

A Warmer October ir latviešu dziedātājas un komponistes Kristīnes Prauliņas pirmais solis autormūzikas lauciņā — četru dziesmu saturošs un saturīgs EP (no angļu valodas Extended Play jebšu mūzikas ieraksts, kurā ir četri līdz seši skaņdarbi). Mūsdienās daudzi mūziķi izvēlās pieteikt sevi ar šāda formāta ierakstu, jo tas ir salīdzinoši vienkāršāk piepildāms formāts, kā arī tas sevī iekļauj mazāk riska. Jo vairāk skaņdarbu, jo vairāk laika jāpavada studijā, līdz ar to lielākas izmaksas. Taču šajā gadījumā šķiet, ka Kristīne izvēlējās šo formātu citu apsvērumu dēļ.

Nosaukums šim darbam ir ļoti trāpīgi izvēlēts — ierakstīts jūlijā, izdots vēlā oktobrī. Arī pats materiāls šķiet sevī ietver šo dualitāti — siltums aukstumā. Mūzika stilistiski balansē starp soul, RnB un singer/songwriter žanriem, kamēr neizbēgami ziemeļnieciskais izpildījums atvēsina ierasto žanru karstasinīgumu. Šis albums arī izkārtots kā mini-stāsts, cauri kuram Kristīne mūs ved līdz nonākam «šajā brīdī».

Kristīne ap sevi ir sapulcējusi četrus ļoti meistarīgus Latvijas mūziķus. Katrs no viņiem ir izteikta personība, taču, kas mani ļoti iepriecināja, — katrs no viņiem šajā ierakstā kalpoja mūzikai un Kristīnes idejai. Toms Mikāls spēlē taustiņus, Jānis Kalniņš — ģitāru, Valters Sprūdžs — basu, Kaspars Kurdeko — bungas. Interesanti pieminēt, ka katrs no šiem mūziķiem (Kristīni ieskaitot) vismaz daļēji ir iesaistīts un pazīstams ar džeza mūziku, līdz ar to viņiem visiem piemīt spēja izcili klausīties vienam otrā, kā arī reaģēt acumirklī.

Evilena Protektore

Simple Things ir modernizēts piegājiens soul mūzikai. Kristīnes dabīgi gaisīgais un relaksētais frāzējums ļoti labi piestāv šim stilam, un loģiski skaņdarbs tiek pakārtots šai priekšrocībai. Aranžējumā ir pietiekami daudz telpas, lai dziedātājas balss varētu izskanēt visā tās niansētībā. Nevienu mirkli ritma sekcijā nerodas šaubīgi vai nestabili brīži, visa skaņdarba garumā mūzika tiek atskaņota ar augstu precizitāti. Izskan ļoti gaumīgs ģitāras solo — elements, kas mūsdienu pop-mūzikā (un tai blakusesošajos žanros) bieži vien ir piemirsts un izlaists.

Stuck ir lēns, blūzīgs skaņdarbs, kas sevī ietver trīs epizodes. Piedziedājums, kas satur tiešāku atsauci uz gospeļa ietekmi. Tumīgs un slinks bass, blūzīgs klavieru pavadījums, kraukšķīga ģitāra un, protams, silta un vizuļojoša gospeļkora imitācija. Pants ir askētisks un satur tikai pašu nepieciešamāko harmonisko un ritmisko informāciju. Pirmoreiz tam skanot, mēs dzirdam bungu, basa un ģitāras saspēli, kamēr otrajā pantā jau pievienojas klavieres, lai izstrādātu harmoniju. Trešā un pēdējā epizode kontrastē ar roķīgu basa un ģitāras unisonu (identisks materiāla izpildījums ar diviem vai vairāk instrumentiem), kam pāri skan arvien intensīvāks Kristīnes dziedājums un ģitāras fona solo, kopumā panākot salīdzinoši haotisku tekstūru.

Home ir viseklektiskākais skaņdarbs no četriem. Tas ceļo starp soul, pop un arī indie elementiem, nevienā no šiem stiliem neatrodot mājas, kas arī piešķir šim darbam īpašu šarmu. Citējot pašu autori: «Man mūzika ir kaut kas dzīvs, kustības pilns un kustinošs…» Šis skaņdarbs vislabāk raksturo viņas daudzslāņainību un brīvību eksistēt vairākās mūzikas nokrāsās vienlaicīgi.

Evilena Protektore

The Now is albuma noslēdzošais skaņdarbs. Klausītājus apcerīgā noskaņā ieved minūti garš, atturīgs klavieru ievads. Zīmīgi, ka dziesma iesākas ar vārdiem What a lovely way to end the day. Mūs sagaida silta un apmīļojoša balāde. Bungu slotiņu un ģitāras pavadījums kopā ar bezladu basu veido ērtu un plašu telpu, kurā iesēsties Kristīnes dziedājumam un Toma harmonijas izgaismojumiem. Pēc nelielas starpspēles Toms izpilda ļoti gaišu un liegu solo, kas lēnām pāraug piedziedājumā. Tas iepriekš izskanēja kā tīri instrumentāla melodija, bet nu ir ieguvis himnisku kora dziedājumu, pabeidzot skaņdarbu uz augšupceļošas nots.

Atsaucoties uz sākumā teikto, šķiet, ka dziedātāja ir izvēlējusies šo formātu, lai izteiktos precīzi un kodolīgi. A Warmer October ir ļoti labskanīgs un sirsnīgs EP, veidots ar mīlestību un patiesumu prātā. Kristīne ir ļoti veiksmīgi izkārtojusi skaņdarbus, lai izveidotu īsu stastu četrās daļās. Viņa aicina būt vietās, kuras mēs mīlam, un būt kopā ar cilvēkiem, ar kuriem ir viegli būt. Viņa mūs aicina būt šeit un tagad, klausīties sevī un pieņemt sevi tādu, kāds tu esi šobrīd.