Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Santa Šillere par Jazzahead! pieredzi


Kāpēc valstij jāpiedalās, kam mūziķiem jābūt gataviem, un kas ir visvertīgākais mūzikas gadatirgos


Santa Šillere

Jau pērn, kad devos uz džeza gadatirgu Jazzahead! Brēmenē, pārņēma līdzīga sajūta kā šogad — trakots saviļņojums un nepacietība par to, ko gan šis gandrīz nedēļu garais pasākums atnesīs. Fakts jau vien, ka gadatirgū tiek pārstāvēta 61 pasaules valsts un apmeklētāju skaits sasniedz līdz pat 20 tūkstošiem cilvēku, liek gatavoties uz neiespējamo. Un tā patiesi arī ir — jau otro gadu braucot, pārsteigums acu priekšā un ik diena šajā gadatirgū kā vesels piedzīvojums — negaidīts brauciens zināmajā un nezināmajā, lielas cilvēku masas, no kurām pat negaidīji, ka iepazīsi tik daudz foršu mūziķu, domubiedru, paziņu, ar kuriem kontakts būs aktīvs līdz pat šodienai. Skaidrs ir viens — šeit visus vieno kopīgs vadmotīvs, vīzija un galu galā — mīlestība pret džeza mūziku, kura ļauj šim pasākumam būt tik vitālam kā vēl nekad.

Evilena Protektore

Gadatirgus šogad oficiāli sasniedza savu «pusaudža vecumu» — tas notika 13. gadu pēc kārtas, un pats pasākuma menedžeris savā uzrunā īpaši atzīmēja Brēmeni kā norises vietu, dēvējot pilsētu pat par pasaules džeza centru. Jazzahead! noteikti ir viens no nozīmīgākajiem centrālajiem pasākumiem džeza mūzikā visā pasaulē, bet kā gan tas nākas, ka pašā Brēmenē nav neviena džeza kluba? Lai vai kā, nedēļa bija neskaitāmu koncertu un pasākumu bagāta, kuros personīgi radās sajūta, ka mūzikas un iedvesmas pietiks līdz nākamā gada Jazzahead!. Ja pavisam atklāti — koncertu bija vairāk nekā pieejamais laiks un iespējas, tādēļ īpaši priecīga biju par to, ka pasākuma organizatori izveidoja īpašu profilu YouTube, kur jebkurā mirklī (pat šobrīd) ir iespēja redzēt un dzirdēt visus (!) showcase, kuri norisinājās vairāku dienu garumā. Ja rodas interese, lūk arī links!

Runājot par showcase — manuprāt, šī ir viena no visvērtīgākajām Jazzahead! sadaļām. Kādēļ? Protams, ja uz pasākumu dodies kā mākslinieks, kurš vēlas sevi reklamēt, ir svarīgi tikties ar menedžeriem, producentiem, dažādu ierakstu kompāniju pārstāvjiem un dibināt vērtīgus kontaktus (kas ir fantastiska iespēja tieši Jazzahead! — satikt visus šos cilvēkus vienuviet), taču tik pat dažādu arī džeza mūzikas pieredzi var iegūt cauru dienu notiekošajos showcase koncertos. Ik gadu tie ir sadalīti atsevišķi pa daļām — vienu dienu spēlē labākie džeza mūziķi no Vācijas, jau nākamajā džezisti no Eiropas (starp citu, šogad Baltijas valstu vienīgā pārstāve bija pianiste no Igaunijas — Kirke Karja), tad vēl viena diena veltīta tikai džezam no otrpus okeāna, dodot vārdu mūziķiem no ASV, Austrālijas u.c., kā arī vesela diena Jazzahead! centrālajai valstij, kura ik gadu mainās. Šogad tā bija Polija, un varu teikt tikai vienu — poļu džezs spēj pārsteigt. No avangardiskām vēsmām līdz pat mūsdienu džeza sajaukumam. Kur vēl parastos dzīves apstākļos būs iespēja dzirdēt tik plaša žanriskā spektra spilgtākos jaunos džeza mūziķus tik intensīvi vienuviet no visas pasaules?

Pirms mēneša LR3 raidījumā «Jāzeps Džezā» aicināju uz interviju grupas Very Cool People dibinātāju un ģitāristu Elviju Grafcovu, kurš šogad Jazzahead! piedalījās pirmo reizi. Sarunas laikā Elvijs dalījās ar saviem iespaidiem un padomiem, kas mūziķim ir nepieciešams, lai dotos uz Jazzahead! kā sagatavojies mākslinieks. Tas man lika aizdomāties par jautājumu — vai ir vērts braukt pat tad, ja neesi vēl pārliecināts par savām izvēlēm vai plāniem mūzikas dzīvē? Noteikti jā! Ir vērts braukt gan profesionālam mūziķim, gan mūzikas mīļotājam, kā arī mūziķim, kurš vēl tikai iespējams ir savā radošās dzīves sākumā, un liela iespēja, ka tieši Jazzahead! būs nākošais atspēriena solis iedvesmai, idejām un jauniem mērķiem.

Evilena Protektore

Pateicoties tādiem pasākumiem kā Jazzahead!, rodas sajūta, ka visi esam gluži tepat — vienotība, personības un radošās vibrācijas atmosfērā padara pasākumu pietuvinātu ikvienam tā dalībniekam un apmeklētājam, un arī dažādie showcase liek vēlreiz un vēlreiz apzināties, cik bezgalīga ir mūzika savā izpausmē. Interesanti, ka nākamā gada centrālā valsts ir izvēlēta Norvēģija — vai līdz šim rosīgajā un enerģiskajā Jazzahead! atmosfērā būs jūtamas absolūti citādās Skandināvu vēsmas?