Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Krists Saržants par grupas «Jazzatomy» jaunu albumu


COLORS OF SUMMER — tieši tas, kas nepieciešams drūmajos ziemas mēnešos

Krists Saržants

Grupu dibinājuši divi izcili mūziķi — pianists Artjoms Sarvi un dziedātāja Evilena Protektore. Sastāvs apvieno 13 mūziķus, un «Jazzatomy» skanējums sniedzas no džeza, klasiskās mūzikas, līdz pat turntables un karstasinīgām perkusijām. Artjoms un Evilena katrs sevi jau ir spēcīgi pieteikuši gan uz Latvijas, gan ārzemju skatuvēm, taču apvienojot katrs savu muzikālo vīziju, ir radījuši patiesi skaistu, gaišu albumu, kas ir tieši tas, kas bija nepieciešams šajos drūmajos ziemas mēnešos.

Albums sastāv no deviņām kompozīcijām, kuras sarakstījuši abi grupas dibinātāji ar Mihaila Kaspera dalību «Latin» un «Words». Tās visas skaisti saplūst vienā kopumā, tāpat arī pārliecinoši sevi pierāda katra atsevišķi. Evilenas un Artjoma kompozīcijas teicami parāda katra komponista raksturīgo kompozīcijā, izpildījumā, iecerē, kas, esot pietiekami atšķirīgas, tomēr lieliski veido vienu veselu, ko saucam par «Jazzatomy» — modernā džeza, latīna ritmu un melodiju, fanka un arī elektroniskās mūzikas elementu kopums.

«Blinded» piedāvā elegantu, pat aristokrātisku stīgu kvarteta izcili izpildītu ievadu, kas pārtop saldsērīgā valsī ar gaumīgiem Evilenas un Artjoma solo. «Folk In» sniedz mums aizraujošu ceļojumu ar plašu un bagātu melodiju, taktsmēru, harmonijām, kas aizplūst atmosfēriskā un pat meditatīvā lidojumā, aizvedot mūs līdz aizkustinošam klavieru solo, ko pavada un atbalsta Jānis Rubiks pie basa un Krišjānis Bremšs pie bungām. Kompozīcijas trešais posms ir vēl viena atkāpe, kura pārsteidza ar dzeju spāņu valodā, atgriežoties pie sākumā dzirdētās daļas, kas noslēdz šo ceļojumu. Evilenas «Giving Up» asociējas ar mūzikla izrādes cienīgu priekšnesumu — stāstveidīgā melodija un attīstība nelika vilties. Toties Artjoma un Mihaila Kaspera «Latin» sniedz raibu, polifonisku melodiju, meistarīgus solo un pirmo reizi uzskatāmi sevi piesaka Dmitrijs Šaligins ar turntables.

Ņikita Kuzmins

Evilenas dziesma «Tiny Steps To Inspiration» rada pozitīvas asociācijas ar viņas otru projektu «Pieneņu Vīns», taču šoreiz patīkamu pārmaiņu sniedz stīgu kvartets. Viennozīmīgi pieminēšanas vērts ir arī Jāņa Rubika basa solo, kurā varēja sadzirdēt sava veida paralēles ar britu basista Janeka Gvizdalas (Janek Gwizdala) spēles stilu. «Correct Colors» uzmanību ļoti pievērš saksofonista Toma Rudzinska soprāna unikālais tonis, kuru ir ļoti grūti sajaukt ar kādu citu. Viņš šajā sastāvā nešaubīgi bija izcila izvēle, piešķirot individuālu “odziņu”. Kā arī kompozīcijas ievads lika atcerēties par izraēļu kontrabasista Avišai Koena (Avishai Cohen) daiļradi, bet sākuma par mūsu pašu Matīsa Čudara 2012. gadā izdoto albumu «Melancholy», arī ar Toma dalību.

Tāpat noteikti jāpiemin stīgu kvarteta dalība šajā ierakstā, kas lieliski ieplūda klavieru solo beigās, savienojot to ar bungu solo, kas atrisinājās iespaidīgā kvarteta saspēlē, pēc kuras skaņdarbs negaidīti pagriezās pilnīgi citā virzienā ar Toma Rudzinska solo svinga stilistikā, pabeidzot kompozīciju ar Dmitrija Šaligina solo, kura beigās pievienojās stīgu instrumenti un Toms, gaumīgi to attīstot un atrisinot. Kopumā vēl viens aizraujošs Artjoma Sarvi radīts ceļojums. Tam izcila atbilde ir apgarotā Evilenas Protektores, Artjoma Sarvi un Mihaila Kaspera dziesma «Words», radot ļoti plūstošu, atmosfērisku noskaņu, kas liek aizplūst pārdomās. Kopā ar «Sometimes We Need Love» liek iedomāties par grupas «Submotion Orchestra» kosmisko skanējumu, vēlāk negaidīti iekļaujot sevī drum’n’bass elementus, turntables un repu spāņu valodā, Miguel Andres Hernandez Giraldi izpildījumā.

Ņikita Kuzmins

Albuma pēdējā kompozīcija «Waltz», ko sarakstījis Artjoms Sarvi, ir kā visa atrisinājums, šī muzikālā stāsta emocionāls noslēgums. Lieki piebilst, fantastiskā aranžējumā un izpildījumā sasaistot gan ar džeza mūziku, gan ar klasisko. Skaisti, vienkārši un aizkustinoši.

«Jazzatomy» ir pārsteidzoša komanda, kas šajā albumā spēja parādīt savu daudzveidību, meistarību un mīlestību pret mūziku, tik tiešām sniedzot mums spilgtas krāsas šajā pelēkajā ziemas laikā un vēl lielākas ilgas pēc vasaras un iespējas šo albumu klausīties kādā no tās siltajiem vakariem. Debijas albums latiņu ir uzcēlis augstu. Ar nepacietību gaidu nākamo. Paldies par aizkustinošo, emociju pilno stāstu.