Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Ko darīt, ja pavasaris neatnāks?


Ja gribās džezu, bet negribās iet ārā no mājām. Filma? Kāpēc gan nē!

Santa Šillere

Mēs mīlam redzēt, mēs mīlam dzirdēt. Un mēs mīlam uzzināt. Īpaši jau tad, kad runa ir par džezu. Arī drēgnos un lietainos rudens vakaros, kad viss, ko sirds kāro, ir ieritināties pledā ar siltu tēju, nedrīkst aizmirst par pasaulē mīlētākajām un atzītākajām filmām par džezu. Tās ir plaša žanriskā spektra – no asprātīgākajām komēdijām un krāsaināko piedzīvojumu filmām, līdz pat dziļu pārdomu izraisošām drāmām. Patiesībā tās spilgti raksturo džeza dažādību. Tāpēc šodien tiksiet iepazīstināti ar 10 obligāti noskatāmām džeza filmām, kuras nevienu neatstās vienaldzīgu.

Sun Valley Serenade (1941)

IMDB

Amizanta un viegla amerikāņu komēdija par pianistu, kurš adoptējis bērnu, taču pārsteidzošā kārtā tiek atsūtīta jauna un koķeta lēdija. Viegla humora pavadīts, veidojas klasisks mīlas trijstūris. Filma ir leģendāra nevis sižetiskās līnijas dēļ, bet gan esošo personāžu dēļ. Filmā tēlo amerikāņu bigbenda mūziķis, aranžētājs, komponists un diriģents Glenn Miller ar savu izcilo orķestri. Tieši šī orķestra atskaņotās mūzikas dēļ filma iegūst patiesi siltu, dzīvu un emocionālu noskaņu. Ievērības cienīgs ir arī filmas fināla skats, kur koķetās lēdijas atveidotāja, slavenā norvēģu daiļslidotāja un aktrise Sonja Henie, izpilda graciozu un unikālu deju uz melna ledus.

Lady Sings the Blues (1972)

IMDB

Leģendārās džeza dziedātājas Billie Holiday dzīvesstāsts. Cietums, narkotikas, skatuves spozme un šovbiznesa aizkulises. Leģendas lomā iejūtas dziedātāja Diana Ross, kura ne tikai atveido Billy Holiday lomu kā aktrise, bet arī kā dziedātāja – filmā ir ar Diana Ross balsi pārdziedātas dziesmas, kas tēlojumu padara vēl intīmāku un patiesāku.

Round Midnight (1986)

IMDB

Šī franču-amerikāņu filma pati par sevi ir šedevrs. Galveno lomu atveidotāju vidū ir īsti džeza mūziķi — saksofonists Dexter Gordon un pianists Herbie Hancock. Atsevišķās epizodēs parādās arī saksofonists Wayne Shorter. Galvenā varoņa tēla Dale Turner dzīve ir balstīta uz džeza leģendu Lester Young un Bud Powell reāliem dzīves stāstiem. Filma ir smalks un traģisks portrets, kas atspoguļo džeza ainu Parīzē 1950-tos gados. Svarīgi piebilst, ka vēlāk Dexter Gordon tikai pirmoreiz nominēts balvai kā labākais aktieris, savukārt Herbie Hancock saņēma apbalvojumu par labāko oriģinālmūziku filmai.

Bird (1988)

IMDB

Filmas nosaukums izsaka visu. Autobiogrāfiska filma par leģendārā saksofonista Charlie «Bird» Parker dzīvi. Divarpus stundu garais stāsts, kurā tiek izdzīvotas ainas no bērnības līdz pat nāves brīdim 34 gadu vecumā, pamatīgi satricina skatītājus un “uzliek latiņu” turpmāko biogrāfisko filmu veidotājiem. Filma saņēma vairākus apbalvojumus, tostarp Amerikas Kinoakadēmijas balvu kategorijā “Labākā skaņa”.

Let’s get lost (1988)

IMDB

Šī dokumentālā filma ir par džeza trompetista un dziedātāja Chet Baker dzīves līkločiem. Tā ietver kadrus no 50-tajiem gadiem, kad viņš bija daļa no West Coast Cool, kā arī pēdējiem dzīves mirkļiem, tostarp arī uzstāšanās un intervijas. Iespēja redzēt jauno un skaisto Chet Baker, kā arī nošķirto, sagrauto – citādo Baker. Ģeniāla filma par ģeniālu personību, kura tika pamanīta un nominēta apbalvojumam “Labākā dokumentālā filma”.

A Great day in Harlem (1994)

IMDB

Slavenais fotogrāfs Art Kane 1958. gadā Ņujorkā organizēja vērienīgu fotosesiju, lai «Esquire» žurnālam taptu kopbilde ar tobrīd vadošajiem džeza mūziķiem. Uz šo kopbildi ieradās teju ikviens tobrīd aktīvs džeza mūziķis. Kopš tās dienas fotogrāfija ir vēsturiski nozīmīgs materiāls, kā arī viena no visu laiku populārākajām fotogrāfijām pasaules vēsturē. Dokumentālā filma ietver daudzas intervijas ar fotogrāfijā redzamajiem mūziķiem, kuri dalās iespaidos par fotosesijas dienā redzēto, izjusto un piedzīvoto.

Ray (2004)

IMDB

Aktiera Jamie Foxx izcili atveidotais pianista Ray Charles tēls ir atzīts par patiesi augstvērtīgu ne tikai no skatītāju puses, bet pat no kino kritiķiem, saņemot veselus piecus apbalvojumus par lomas atveidošanu. Filma ir autobiogrāfisks stāsts par Ray Charles skarbo un, tomēr ar labām beigām kulminējošo likteni, un, protams, mīlestību pret klavierēm, džezu un ne tikai.

Keep on keepin’ on (2014)

IMDB

Trompetists Clark Terry bija tik čakls un iedvesmojošs mūziķis, ka, lai izveidotu par viņu dokumentālo filmu, absolūti pietiktu tikai ar viņa mūziku, kura runā pati par sevi. Lai vai kā, jāteic lielu paldies filmas režisoram Alan Hicks, kurš, pieejot daudz personiskāk filmas sižeta veidošanai, Terry tēlu izcēla patiesi īpašu. Tā vietā, lai režisors koncentrētos uz biogrāfijas līkni, viņš vērš uzmanību uz citām detaļām kā, piemēram, īpašo draudzību ar Justin Kauflin – gados jaunāko pianistu, kuru Terry “paņēma savā paspārnē”, pavadot neskaitāmas stundas viņa izglītošanā. Inspirējoša filma sākot ar Terry profesionālā mantojuma apzināšanu, beidzot ar klusu atgādinājumu par patiesu spēku starp divām cilvēku dvēselēm.

Whiplash (2015)

IMDB

Stāsts par jaunu un ambiciozu džeza bundzinieku – mūzikas akadēmijas studentu Ņujorkā, kuru pamana akadēmijas bigbenda diriģents, ar kura samērā drastiskajām metodēm kurš katrs nespēj tikt galā. Filma spēcīgi ataino mūziku kā sportu un psiholoģisku procesu ar sevi. Spēcīgās pedagoga lomas atveidotāja darbs vainagojās ar panākumiem – apbalvojums kategorijā “Labākais aktieris”.

Bessie (2015)

IMDB

Dokumentāla filma par leģendu – agrīnā blūza dziedātāju Bessie Smith. “Caur ērkšķiem uz zvaigznēm” – skaudrs un patiess atskats uz dziedātājas dzīves līkločiem. Skarbā bērnība, visapkārt eksistējošais rasisms un politiskā situācija, atkarības, un pāri tam – vokāls, kurš atstāja milzīgu ietekmi uz turpmāko džeza vokāla attīstību. Padziļināto un emocionālo Bessie Smith portertu atveido aktrise Queen Latifah, kuras spēcīgais tēlojums neatstāj vienaldzīgu nevienu, finālā filmas nopelni ir septiņi apbalvojumi, tostarp arī tituls “Labākā filma 2015”.