Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Kavējoties Ziemassvētku atmiņās: muzikālā atkalredzēšanās Lielajā Ģildē


Orķestris «Rīga» svētkos dāvāja klausītājiem vēsturisko ceļojumu un maģisko lidojuma brīdi

Aleksandra Line

2017. gada beigās saņēmu uzaicinājumu apmeklēt Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Orķestra «Rīga» bigbenda koncertu Riga Jazz Christmas Eve Lielajā Ģildē. Afišā bija pieteikts, ka Otro Ziemassvētku koncerta laikā skanēs džezs un Ziemassvētku mūzika, kopā ar bigbendu uzstāsies solisti Kamila Berto (Camille Bertault) no Francijas, Rūta Dūduma, Evilena Protektore un Normunds Rutulis, bet programmu muzikāli vadīs saksofonists Dāvis Jurka. Atnācu ar gaišu svētku noskaņojumu un vēlmi sagaidīt no koncerta atkalredzēšanos ar mūziķiem, kuru radošai darbībai sekoju jau vairākus mēnešus vai pat gadus.

Mārtiņš Zilgalvis

Iepriekšējā informācijā par pasākumu, ko atradu masu medijos, lielākais uzsvars tika likts uz Kamilu, kas pirmo popularitāti guva ar sociālajos tīklos publicētajiem un pašas ierakstītajiem video materiāliem, kuros viņa meistarīgi un izjusti izpilda džeza klasiķu kaverversijas. Tika pieteikts, ka Ziemassvētku džeza koncertā Rīgā Kamila Berto atskaņos tādas vokālās kompozīcijas kā Teda Džonsa balādi «A Child is Born», Antonio Karlosa Žobima «How Insensitive», Frenka Lēsera «What are you doing New Year’s Eve», tradicionālo dziesmu «Mon beau sapin» jeb «Ak, eglīte» franču valodā, duetā ar Normundu Rutuli tiks atskaņots Ērvinga Berlina hīts «White Christmas», kā arī varēs dzirdēt mākslinieces sadziedāšanos ar Rūtu Dūdumu un Evilenu Protektori, kuras Ziemassvētku džeza koncertā uzstāsies ar solo dziedājumiem un duetos ar Normundu Rutuli.

Atnākot uz pasākumu, orķestra meitenes un norises vietas darbinieces satika jaunpienācējus pie ieejas, sveicinājās, rokās iedeva pasākuma programmiņas (sagatavotas trijās valodās) un novēlēja priecīgus svētkus, kā arī ierādīja nepieciešamas sēdvietas. Bija prieks redzēt pilnu zāli un klausītājus, kas nāca ar starojošu enerģiju, sveicot viens otru (arī iepriekš nepazīstamos “kaimiņus”) svētkos.

Mārtiņš Zilgalvis

No paša sākuma Lielā Ģilde šķita par labi piemērotu telpu ar akustiku, kas ļāva pilnvērtīgi izbaudīt bigbenda skanējumu, tomēr solistiem un vadītājam uzstājoties dažādās konfigurācijās un mainoties uz skatuves, gribētos redzēt vienkāršāku loģistiku ar bezvada mikrofonu izmantošanu, kas palīdzētu izvairīties no turpmākām problēmām ar vadiem.

Koši sarkanā kostīmā tērptā Kamila Berto sveicinājās ar klausītājiem latviski un spoži dziedāja programmā pieteiktos skaņdarbus, tomēr gribējās šo īpatnējo dziedātājas balsi un frazēšanas manieri ietērpt mājīgākā akustiskākā kamerzāles atmosfērā, un bigbendam atstāt košāku balsu īpašniekus un īpašnieces. Koncerta pirmajā daļā bija manāms Kamilas balss kontrasts ar uz skatuves iznākušo Rūtu Dūdumu, kurai zāle pelnīti aplaudēja aizvien skaļāk ar katru skaņdarbu. Evilena Protektore tika nosaukta par Ellu Protektori, neaizmirstamā manierē koncerta viesus iepazīstinot ar 30.to gadu džezu. Bija patīkami sekot līdzi solistu artistiskai sadziedāšanai duetos vai trio, kur varēja manīt viņu muzikālu radošu saikni.

Normunds Rutulis, kurš vadīja pasākumu, spēja lieliski tikt galā ar tehnisko situāciju pašā koncerta sākumā: konstatējot, ka viņa mikrofons tika ieslēgts dažas sekundes vēlāk, viņš ar pieredzējušu skaļu balsi iekliedzās Orķestris «Rīga»!, mudinot klausītājus smaidīt un aplaudēt. Normunda lieliski sagatavotie dzejiskie stāsti par džeza žanru palīdzēja mazāk pieredzējušajiem džeza klausītājiem uztvert notiekošo labā vēsturiskajā kontekstā.

Mārtiņš Zilgalvis

Gribās īpaši atzīmēt programmas sastādīšanu: abas koncerta daļas sākās ar mierīgākiem instrumentāliem skaņdarbiem, kā arī programma bija lieliski sakārtota attīstības un sižeta ziņā: liekot klāt Normunda stāstus, klausītājs varēja izbaudīt pilnvērtīgu ceļojumu pa dažādiem džeza attīstības gadiem. Dāvis Jurka diriģenta lomā jutās savā vietā, aktīvi kustoties un dejojot pie ritma: varēja manīt, kā mūziķis dzīvo džezā. Otrajā programmas daļā Dāvis sāka kādu no skaņdarbiem, vienlaicīgi diriģējot un spēlējot saksofona solo, kas viennozīmīgi bija pamanāms artistisks koncertprogrammas elements.

Par patīkamu pārsteigumu šķita arī Orķestra «Rīga» profesionāli spēlējošo bigbenda mūziķu pamatsastāvam klāt dzirdēt pieaicinātos viesmāksliniekus: Kasparu Vizuli (ģitāra), Staņislavu Judinu (kontrabass) un Ritvaru Garozu (klavieres un sintezators). Mūziķi lieliski pārvalda džezu, un viņu solo papildināja vairākus skaņdarbus — pateicoties tiem, klausītāji noteikti bija ieguvēji.

Un pavisam maģisks brīdis bija koncerta beigās, kad visa bigbenda, pieaicināto mūziķu un četru solistu izpildījumā trijās valodās tika nodziedāta «Klusā nakts», un pēdējā skaņdarba daļā visa zāle klusi jo klusi dziedāja šo dziesmu kopā ar solistiem un visiem orķestra mūziķiem. Tas brīdis, kad šķita, ka viss — gan zāle, gan skatuve — pārtapa par vienu veselu, vienotu lidojumu gaišumā un mūzikā.

Mārtiņš Zilgalvis