Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Kas notiek, bruņurupucim un vāverei tiekoties


Saruna par eksperimentiem pilnu albumu un «S&T Syndicate» nakts mēģinājumiem

Evilena Protektore

Šī ziema iepriecināja Latvijas džeza mūzikas mīļus ar vēl vienu klausāmvielu — funk/fusion grupas «S&T Syndicate» albumu Interaction. Aukstajā ziemas vakarā paveicās satikties ar grupas gandrīz pilnu sastāvu un parunāt par kolektīva vēsturi, dzīvi un albumu, un jāsaka, ka šī saruna nemaz nebija garlaicīga, tieši tāpat, kā viņu mūzika!

Publicitātes foto

Ok, tad sāksim ar pirmsākumiem! Es par jums jau sen zinu, bet plašāka auditorija gan nē, pastāstiet par grupu — kā tā piedzima?

Rihards: Mēs esam forši čaļi, grupa parādījās nesenā pagātnē, laikam, pirms 10 gadiem. No sākuma bijām tikai es un Mārtiņš. Sākām grabināt pie manis mājās, manā istabā, man bija bungas un klavieres. Tad mums piebiedrojās Oto, viņam bija stacionārais dators, un mēs gribējām izmēģināt kaut ko saistītu ar elektroniku. Tā arī darbojāmies trijatā. Pirmais koncerts mums bija…

Mārtiņš: «Baltajā naktī» uz AB Dambja!

Rihards: Ļoti skaista vieta!

Mārtiņš: Tas bija precedents pats par sevi, jo mums nebija īsti instrumenti…

Rihards: Taustiņus aizņēmāmies!

Mārtiņš: Mēģinājumi bija uz izštimmētām klavierēm, un tas viss bija tādā intuitīvā un eksperimentālā kārtā. Pēc koncerta sapratām, kā tas strādā, un tas ir labi, tikai vajag pacelt citā līmenī.

Rihards: Jā, un tad mēs izdomājām, ka mums vajag saksofonu, un mums paveicās tikt pie Naura Kolmaņa, kas ir fantastisks mūziķis un ļoti labs draugs arī. Pēc tam sapratām, ka vajag vēl ģiču, jo vēl ko roķīgu jāuzspēlē! Tā mēs tikam pie Kaspara Baloža un mūsu pēdēja dalībnieka Ernesta Rasas. Pie viņa mēs tikām fantastiskajā procesā — albuma radīšanā, jo viņš tur piedalījās ka viesmākslinieks, mēs viņu rakstījām Londonā, pie manis mājās, un tā sadarbība bija tik superīga, ka mēs izdomājām to turpināt. Nav visromantiskākais stāsts…

Mārtiņš: Viss pakāpeniski veidojās.

Rihards: Tāpēc vienmēr jūtamies kā jauna grupa! Kā jauns dalībnieks — viss no jauna jāsāk!

Mārtiņš: Un tas albums tika rakstīts astoņus gadus, tas materiāls secīgs pa tiem posmiem, tāds apkopojums.

Rihards: Tas ir no dažādiem pastāvēšanas periodiem, tāpēc radīšanas process bija laikietilpīgs, jo tas materiāls bija daudz un bija jau diezgan ilgi spēlēts, gribējās iet ātrāk tālāk.

Mārtiņš: Bija grūti atteikties no gabaliem.

Ernests: Jāpiemin, ka tu (Rihards) tomēr bijis Londonā sešus gadus, līdz ar to ja bundzinieks ir Londonā…

Rihards: Un arī pēdējos trīs gadus Nauris bijis Berlīnē, čaļi Rīgā, tāpēc arī… Bet mums ir prieks, ka mēs nepadevāmies!

Kāpēc tāds nosaukums? Tas kaut ko nozīmē?

Rihards: «S&T Syndicate»? Nu kā jau es teicu, mēs sākām ar Mārtiņu divatā grabināt, un mēs īsti nezinājām, kā nosaukt to grupu.

Mārtiņš: Kaut kas bija par sindikātu, un viņam uzvārds ir Vāvere un man iesauka Bruņurupucis, un tā arī izdomājām par vāveres un bruņurupuča sindikātu, es un Rihards un pārējie ir viss tas sindikāts — squirrel & turtle!

Rihards: Mēs arī sākām pamazām domāt likt klāt, jo Kasparam uzvārds ir Balodis, būtu tad Squirrel, Turtle & Pigeon Syndicate.

Mārtiņš: Tad ļoti ļoti garš nosaukums sanāktu.

Publicitātes foto

Kā jūs raksturotu mūziku, ko spēlējat?

Rihards: Mēs nevaram minēt vienu konkrētu stilu, ar to mums vienmēr bijušas grūtības.

Mārtiņš: Tur ir daudz improvizācijas, tāpēc var pateikt, ka tas iet džeza virzienā.

Rihards: Samiksēti vairāki stili, bet ja vajag, tad laikam fusion.

Mārtiņš: Teiksim, albuma ietvaros tie gabali ir dažādos stilos: funky, drum’n’bass, ambience, kaut kas ar dub step elementiem.

Rihards: Tas ir forši, ka katram grupas dalībniekam muzikālās intereses ir ļoti atšķirīgas, bet ir daudz vienojošas lietas, sanākot kopā katrs no sevis iedod kaut ko, un tas savijas kopā.

Kā jums notiek komponēšana?

Mārtiņš: Mokās.

Rihards: Sāpēs! Depresijā!

Ernests: Ciešanās!

Mārtiņš: Ir motīvs sākumā, vai viņš rodas džemojot, vai mēģinājuma procesā, tad notiek darbs ar to.

Rihards: Skatāmies no malas un mēģinām to strukturēt un saprast, kas ar viņu notiks tālāk, kopdarbs. Tikai Ernests mums nāk ar pilnām partitūram!

Ernests: Un tad viss mainās!

Parunāsim beidzot par albumu!

Rihards: Jā, foršais!

Ar kuru vienu vārdu varētu raksturot visu albumu?

Mārtiņš: Tas albuma nosaukums arī ir tas vārds — Interaction.

Rihards: Priekšā ir ļoti daudz dažādu skaņdarbu, un tas ļoti labi atspoguļo mūsu savstarpējo mijiedarbību ar mūziķiem, dažādiem muzikāliem bekgraundiem un raksturiem.

Mārtiņš: Arī mijiedarbība starp skaņdarbiem un periodiem.

Nauris: Tas viss ir radies, kaut kam ļoti dažādam saplūstot kopā.

Rihards: Saplūstot — ļoti labi ieminēts, jo mēs esam ļoti priecīgi par albuma vāka noformējumu, ko mums veidoja Mārtiņš Zutis, un tas zīmējums uz vāka ir reālā laikā ar krāsām pludināts, un arī Youtube ir video, kur var redzēt, kā viņš to dara.

Mārtiņš: Diezgan garš process, viņš divas nedēļas tās krāsas pludināja un dokumentēja to procesu, un tad tas tika samontēts video vienam mūsu gabalam.

Rihards: Un viņš piedalījās vienā no musu koncertiem kā VJ mākslinieks, kur viņš izmantoja to pašu materiālu.

Rihards: Liels paldies Mārtiņam Zutim, albuma noformējums mums patīk tik pat daudz, kā albuma saturs!

Publicitātes foto

Kā izdomājāt nosaukumu albumam?

Mārtiņš: tas ir diezgan komisks stāsts! Rihards to izdomāja dziesmai, kuru es gribēju ņemt ārā un nelikt albumā! Teicu: šo dziesmu neliksim albumā! Man nepatīk! Rihards teica: Mārtiņ, ej tu zin pats kur, šo dziesmu liksim albumā, man patīk! Tad nolēmām, ka sauksim to Interaction, un arī albumu tāpat!

Kā labāk klausīties jūsu albumu?

Rihards: Labāk neklausīties uzreiz visu.

Mārtiņš: Šo noteikti var klausīties, braucot pie stūres, austiņās, mājās… Pat vakara otrajā daļā!

Rihards: Visur un visādos veidos un jebkurā laikā.

Nauris: Tikai sabvūfers ir vajadzīgs!

Kāds teica, ka jums šodien plānojas nakts mēģinājums, bieži jūs tā darāt?

Rihards: Īsti nē, bet Nauris rīt brauks projām, un mēs sapratām, ka nevaram palaist šo iespēju garām, tāpēc mēs visu nakti strādāsim pie jauna materiāla!

Nauris: Šī būs ļoti radoša nakts! Es jau trīs gadus dzīvoju Berlīnē, tā pilsēta ļoti pievelk. Bet mēs cenšamies turpināt strādāt.

Rihards: Mēs necenšamies, mēs to darām!