Pievieno pasākumu

Ievadi savu e-pastu, lai reizi nedēļā saņemtu Latvijas džeza notikumu elektronisko afišu, kā arī vairākas reizes gadā lasītu džeza žurnālu.

Lasīt žurnālu

Apvienība Wise Music Society sāk veidot elektronisko žurnālu par Latvijas (un ne tikai) džeza dzīvi.
Lasi jauno numuru!

Kamasi Washington – džezs populārās mūzikas festivālā


Aiga Leitholde

Kamasi Vašingtons: Mūzika ir nebeidzams ceļojums

Varētu teikt, ka Kamasi Vašingtons (Kamasi Washington) ir šobrīd pazīstamākais saksofonists pasaulē. Komponists savā daiļradē sapludina dažādus mūzikas stilus, šādi uzrunājot plašu klausītāju auditoriju. Lielu artavu Vašingtona vārda atpazīstamībai atnesušas arī sadarbības ar hiphopa māksliniekiem. Spilgtākā no visām – ar reperi Kendriku Lamāru (Kendrick Lamar). 2015. gadā klajā nāca Kamasi Vašingtona grandiozais, 173 minūšu garais albums “TheEpic”, kas populārās mūzikas apskatos tiek atzīts par vienu no 2015. gada vislabākajiem ierakstiem.

Krists Luhaers

Latvijas pazīstamākais festivāls “Positivus festivāls” ik gadu melomānus iepriecina, programmā iekļaujot soul mūzikas, blūza vai džeza koncertu. Festivālā ir uzstājušies tādi mākslinieki kā Džoša Stouna (Joss Stone), Maikls Kivanuka (Michael Kiwanuka). 2014. gadā Positivus koncertēja arī saksofonista Faro Sandersa (Pharaoh Sanders) kvartets, savukārt šogad uz festivāla lielās skatuves kāpa Kamasi Vašingtons ar savu septiņu mūziķu lielo grupu. Pirms koncerta ar saksofonistu aprunājāmies.

Kādi mūziķi šajā tūrē spēlē tavā grupā?

Ar mani kopā uzstāsies Brendons Kolmans (Brandon Coleman) pie klavierēm, Džošua Kramblijs (Joshua Crumbly) bass, Džonatans Pinsons (Jonathan Pinson) un Roberts Millers (Robert Miller) pie bungām, trombonists Raiens Porters (Ryan Porter), vokāliste Patrīcija Kvinna (Patrice Quinn) un arī mans tētis Rikijs Vašingtons (Rickey Washington) spēlēs saksofonu un flautu.

Kā tu jūties, tūrē spēlējot kopā ar savu tēti?

Doties tūrē kopā ar tēti ir jautri! Kad biju mazs, tētis pārstāja braukt turnejās, palika mājās, lai rūpētos par mums – saviem bērniem (Kamasi ir viens no septiņiem bērniem). Tāpēc man ir prieks, ka tagad viņam ir iespēja ceļot kopā ar mums uz iepriekš neredzētām pasaules vietām un katru dienu spēlēt. Tas ir lieliski!

Šodien jūs uzstāsieties populārās mūzikas festivālā. Kā tu izjūti šādu festivālu auditoriju?

Man patīk spēlēt šādos festivālos. Jūtu, ka cilvēki vairāk iesaistās. Daudzi šo mūziku dzird pirmo reizi un tai atnes jaunu jēgu.

Un arvien vairāk džeza mūziķu džeza skolas pamatus izmanto cita stila mūzikas radīšanai, šādi paplašinot kopējo izpratni par to, kas ir džezs mūsdienās.

Jā, džezu definē cilvēki un viņu muzikālā pieredze. Runājot par manas paaudzes mūziķiem, mums ir daudz devis internets, paverot neierobežotu piekļuvi visdaudzveidīgākajai mūzikai. Līdz ar to mūsu mūzika ir dažādu atšķirīgu stilu sakausējums. Jā, domāju, ka džeza attīstība notiek pareizajā virzienā. Šo jauno virzību izjūtu, spēlējot kopā ar Džonu (Džonatans Pinsons) un Džošu (Džošua Kromblijs), kas ir krietni jaunāki par mani – viņi mūzikai pienes jaunu, svaigu enerģiju.

Krists Luhaers

Tu esi arī skolotājs. Ko tu vēlies iemācīt saviem skolēniem?

Saviem skolēniem vēlos dod izpratni, ka mūzika ir nebeidzams ceļojums, kura laikā tu meklē pats sevi, savu skaņu un nemitīgi gūsti jaunu pieredzi. Jebkas, ko tu darītu, pat garlaicīgākie vingrinājumi, ietilpst šajos meklējumos, kas galu galā ļaus tev pieskarties savai būtībai. Tāda ir mana mācīšanas metode.

Kad tu pats zināji, ka esi uz sava īstā ceļa?

Viss ir pārejošs, tāpēc es vienmēr cenšos darīt to, kas man konkrētajā mirklī sanāk visdabiskāk, ticot, ka tas nostrādās. Kaut arī dažreiz šķiet, ka tā nav visprātīgākā darbība, es uzticos savai sirdij. Jā, joprojām ik pa laikam mēdzu šaubīties, jo, zini, mūzika ir interesanta lieta.Tā ir un dažreiz tā nav ar tevi kopā. Kad tā notiek, aktuāls kļūst jautājums, vai cilvēkiem patīk tas, ko tu dari? Šādos gadījumos jājautā sev, vai tev pašam patīk tas, ko tu dari? Skaidrs, ka es nevarēšu ietekmēt to, kas patīk citiem. Viss, ko es varu darīt – radīt labāko mūziku, kādu ir manos spēkos radītu, un tad to klausītājiem nospēlēt.

Vai vari iepazīstināt ar savu septembra beigās gaidāmo jauno albumu “Harmony of Difference”?

“Harmony of Difference” sarakstīju par godu Vitnijas Amerikas mākslas muzeja (Whitney Museum of American Art) biennālei. Tā ir sešdaļīga svīta, kurā es iekļāvu piecas dažādas dziesmas ar atšķirīgām melodijām, kas vienlaicīgi izskan sestajā daļā. “Harmony of Difference” ir mana reakcija uz varas lēmumiem. Pret daudzveidību tiek pielietots spēks. Lai sašķeltu cilvēkus, tiek būvēti mūri, tiek izsludināti ierobežojumi. Es esmu uzaudzis Losandželosā, kas ir viena no visdaudzveidīgākajām vietām, kurā es esmu bijis. Tieši šie atšķirīgie cilvēki, kas Losandželosā dzīvo plecu pie pleca, ir pilsētas skaistums. “Harmony of Difference” godina daudzveidību, nevis nopeļ to.